W oczekiwaniu na Unię

ComputerLand inwestuje w firmy tworzące oprogramowanie dla administracji.

ComputerLand inwestuje w firmy tworzące oprogramowanie dla administracji.

Ostatnie dwie transakcje ComputerLandu - zakup udziałów w firmie Aram i przejęcie Jason McKenzie - świadczą o przygotowaniach integratora do silniejszego zaistnienia w sektorze administracji publicznej. Obecnie działalność na tym rynku przynosi spółce zaledwie ok. 5% przychodów.

Za rozwiązania dla administracji odpowiada poznański oddział ComputerLandu. Największym z dotychczasowych projektów była informatyzacja urzędów pracy i ośrodków pomocy społecznej (ALSO) sprzed kilku lat. ComputerLand, podobnie jak inne firmy IT działające na polskim rynku, liczy na wzrost zamówień z sektora publicznego w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej. Być może potrzebuje też specjalistów, którzy braliby udział w projektach offsetowych.

Duża administracja...

W oczekiwaniu na Unię

Wyniki ComputerLandu w 2003 r. (w mln zł)

Na początku grudnia br. ComputerLand przejął za ok. 1,3 mln zł 30% udziałów w spółce Aram. Do tej pory ta warszawska firma była bardziej kojarzona z Prokomem, który wspólnie z nią startował w przetargu na system Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. ComputerLand zawarł również z pozostałymi właścicielami Aramu porozumienie odnośnie do zwiększenia swojego zaangażowania w spółkę, a w efekcie przejęcia kontroli nad nią. Przedstawiciele ComputerLandu nie chcieli jednak zdradzić, kiedy to nastąpi. "Traktujemy przejęcie tej spółki jako długoterminową lokatę realizowaną w ramach strategii rozwoju Grupy ComputerLand" - czytamy w oficjalnym komunikacie. Zakup 30% udziałów zostanie sfinansowany ze środków własnych ComputerLandu.

Aram specjalizuje się w projektach dla sektora administracji publicznej. Firma tworzyła m.in. oprogramowanie dla Krajowego Rejestru Sądowego. Aram jest autorem systemów informatycznych dla biur maklerskich. Firma jest partnerem IBM, m.in. w zakresie komputerów klasy mainframe. W projektach wykorzystuje narzędzia Rational.

Przychody Aramu w 2002 r. wyniosły ok. 57 mln zł, z czego aż 40 mln zł pochodziło z obsługi administracji państwowej. Dało to firmie 7. miejsce na tym rynku (wg raportu Computerworld TOP 200). ComputerLand znalazł się na 4. miejscu z przychodami z sektora administracji w 2002 r. w wysokości 50 mln zł. Tymczasem Prokom Software uzyskał z kontraktów publicznych aż 319 mln zł (z czego 215 mln z tytułu umowy z ZUS).

...i Forum samorządowe

W październiku br. ComputerLand przejął od łódzkiej firmy Jason McKenzie dział zajmujący się rozwojem i sprzedażą systemu Forum, przeznaczonego dla administracji publicznej. Wśród jego użytkowników są m.in. urzędy miejskie w Łodzi i Poznaniu. Do ComputerLandu przeszedł Krzysztof Fudała, założyciel i prezes Jason MacKenzie, który odpowiada za sprzedaż Forum. O zainteresowaniu warszawskiego integratora spółką MacKenzie mówiło się od dawna, ale w kontekście systemów GIS.

System Forum wspomaga takie obszary działalności jednostek administracji, jak: obsługa finansów, księgowości, zarządzania budżetem i umowami; obsługa ewidencji gruntów, nieruchomości i ludności; kadry i płace; gospodarowanie majątkiem; obsługa dochodów niepodatkowych; obsługa podatków oraz informowanie zarządu.

Kontrakty CL w administracji w 2004 r.

  • 100-200 mln zł - projekty offsetowe Tetra, C2, RUM - w latach 2004-2007 firma ma otrzymać 0,8-1,0 mld zł z tych umów, chociaż zapewne większość pod koniec projektu

  • 38 mln zł - Ministerstwo Finansów - dostawy 12 tys. terminali i 1000 serwerów

  • 9 mln zł - PFRON - projekt i wdrożenie Systemu Obsługi Dofinansowań
Źródło: Informacje własne i ComputerLandu


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200