W oczekiwaniu na Deschutes

Intel wprowadził do sprzedaży Tillamook - nowe wersje Mobile Pentium MMX o wyższej wydajności i znacznie niższym poborze mocy.

Intel wprowadził do sprzedaży Tillamook - nowe wersje Mobile Pentium MMX o wyższej wydajności i znacznie niższym poborze mocy.

Procesory Mobile Pentium MMX 200 i 233 MHz przeznaczone dla komputerów przenośnych są pierwszymi układami Intela produkowanymi przy wykorzystaniu technologii 0,25 mm. Podczas warszawskiej prezentacji nowych procesorów, znanych do tej pory pod roboczą nazwą Tillamook, ogłoszono, że pierwsze układy wykonane w tej technologii do komputerów stacjonarnych pojawią się dopiero za około pół roku. Jest to pierwszy przypadek w historii, kiedy Intel nową technologie stosuje najpierw w notebookach, a z opóźnieniem w stacjonarnych PC.

Intel przygotowuje się do masowego wytwarzania układów przy wykorzystaniu technologii 0,25 mm, inwestując 7 mld USD w budowę nowych linii produkcyjnych w pięciu fabrykach w Arizonie, Nowym Meksyku, Teksasie, Irlandii i Izraelu. Przedstawiciele firmy przewidują, że już w II kw. przyszłego roku 90% procesorów dla notebooków będzie wytwarzanych w tej nowej technologii.

W porównaniu z dotychczas dostępnymi wersjami Pentium układy Mobile Pentium MMX 200 i 233 MHz oferują, o 40% wyższą częstotliwość zegara przy ok. 40% niższym poborze mocy: odpowiednio 3,4/3,9 W dla zegara 200/233 MHz, podczas gdy Pentium MMX 166 MHz zużywa 7,4 W. Mniejszą moc zasilania osiągnięto dzięki obniżeniu napięcia wewnętrznego do wartości 1,8 V (napięcie zewnętrzne I/O ma wartość 2,5 V). Istotne zmniejszenie poboru mocy przez Mobile Pentium MMX umożliwi wydłużenie czasu pracy notebooków bez zewnętrznego zasilania - przedstawiciele Intela twierdzą, że co najmniej o 20 minut. Nowe procesory są dostępne w obudowach typu TCP (Tape Carrier Packaging) lub Mobile Module w cenach dla odbiorców OEM (w partiach 1 tys.) wynoszących odpowiednio: 530/604 USD (200 MHz) oraz 691/764 USD (233 MHz).

Oficjalna premiera układów Tillamook miała miejsce w USA 8 września br. Od tego czasu 17 producentów notebooków zaprezentowało lub zapowiedziało wprowadzenie do sprzedaży komputerów przenośnych wyposażonych w te procesory.


TOP 200