W oczekiwaniu na Androida 12

System operacyjny Android 12 znajduje się obecnie w fazie rozwojowej beta i prawdopodobnie już za kilka tygodni będzie gotowy. To duża aktualizacja i wielu użytkowników smartfonów zadaje sobie pytanie, czy posiadane przeze mnie urządzenie – względnie to, które zamierzam kupić - jest gotowe na przyjęcie tego oprogramowania. Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Android

Jeśli jesteśmy posiadaczami urządzenia Google Pixel, system Android 12 zostanie zaakceptowany bez żadnych problemów. Chodzi tu o takie urządzenia, jak Pixel 5, Pixel 4a 5G, Pixel 4a, Pixel 4, Pixel 4 XL, Pxsel 3a, Pixel 3a XL, Pixel 3 i Pixel 3 XL.

Jeśli chodzi o inne smartfony, to sprawa jest bardziej skomplikowana. Chodzi o to, że wersja beta jest testowana na ograniczonej liczbie smartfonów i to, kiedy system ten trafi do urządzeń produkowanych przez inne firmy niż Google, zależy przede wszystkim od ich dostawców. Może to być równie dobrze już po kilku tygodniach od daty premiery systemu Android 12, jak również po wielu miesiącach, względnie nigdy.

Zobacz również:

  • Kompensacja mocy biernej - tańsze utrzymanie Data Center
  • Smartfony możemy wymieniać rzadziej, niż nam się wydawało
  • Jak producenci dbają o aktualizacje Androida? Kto się wyróżnia?

Bardzo ważny jest wtedy parametr noszący nazwę "klasa wydajności smartfona". Twórcą tej definicji jest Google, który z chwilą zapowiedzi systemu Android 12 poinformował, że jest to zestaw określonych możliwości urządzenia, które wykraczają poza podstawowe wymagania stawiane przez system Android. I tak wraz z klasą wydajności 12 (która definiuje wymagania stawiane przez system Android 12), Google publikuje również klasę wydajności 11, będącą swego rodzaju podzbiorem wyższej klasy 12.

Zgodnie z tymi ustaleniami, na urządzeniach opatrzonych etykietą klasa wydajności 11 będzie można co prawda uruchomić system Android 12, ale z tym zastrzeżeniem, że będą mogły korzystać tylko z niektórych funkcji oferowanych przez nowy Android.

W przypadku nowych smartfonów wszystko zależy od producentów OEM. Niektórzy producenci OEM zamierzają szybko wprowadzać Androida 12 do swoich urządzeń (wiadomo już, że należy do nich np. Asus), podczas gdy inni (mówi się tu o Samsungu i Xiaomi) nie spieszą się i zamierzają to zrobić później. Tu musimy się uzbroić w cierpliwość.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200