W obronie dorobku DOS

CyberService proponuje producentom aplikacji na platformę DOS alternatywę wobec Windows.

CyberService proponuje producentom aplikacji na platformę DOS alternatywę wobec Windows.

<b>Cezar Cichocki</b>, prezes CyberService

<b>Cezar Cichocki</b>, prezes CyberService

CyberService zamierza zaoferować firmom tworzącym oprogramowanie w technologii CA Clipper program partnerski, którego celem jest przenoszenie starych aplikacji z platformy DOS/NetWare na Linuxa. Adresowany jest on do producentów oprogramowania dla małych i średnich firm.

Ograniczenia platformy DOS sprawiły, że producenci zostali zmuszeni do szukania alternatywy. Zmiana platformy okazała się jednak kłopotliwa - oprócz sporych kosztów związanych ze zmianą technologii, wybór Windows oznacza również niemożność wykorzystania sprawdzonego w praktyce kodu, będącego efektem wielu lat pracy. W wielu przypadkach zmianom nie są przychylni także klienci - większość małych i średnich firm nadal woli korzystać z aplikacji działających w trybie tekstowym. Nie chce też inwestować w dodatkowe licencje i wymianę sprzętu.

Okręt flagowy

CyberService proponuje producentom pozostanie przy dotychczasowych narzędziach programistycznych, umożliwiając jednocześnie zmianę platformy. Program partnerski przewiduje pomoc w rekompilacji kodu CA Clipper za pomocą kompilatora Flagship niemieckiej firmy Multisoft Datentechnik, tworzącego kod wynikowy kompatybilny z platformą Linux. Co więcej, po rekompilacji aplikacje mogą współpracować i z plikami DBF, i bazami relacyjnymi zarówno open source, jak i komercyjnymi. Choć zdecydowana większość starych aplikacji powstała w technologii Clipper, CyberService zamierza także pomagać firmom tworzącym aplikacje w językach C i Pascal.

Na początku czerwca br. odbyła się premiera najnowszej wersji narzędzia Flagship 5, która zapewnia wiele nowych możliwości. Jedną z nich jest zmiana interfejsu aplikacji Clipper z tekstowego na graficzny bez dokonywania zmian w kodzie. Kolejna ważna zmiana to możliwość rekompilacji kodu Fox 4.0. CyberService zawarł już porozumienie z polskim oddziałem Caldera International, na mocy którego firmy będą współpracować przy przenoszeniu aplikacji Fox, działających pod kontrolą SCO Unix, na platformę Caldera OpenLinux.

Z gwarancją na piśmie

CyberService prowadzi już certyfikację aplikacji dla platformy sprzętowo-programowej OpenBiz Application Server, w skład której wchodzi serwer PC z wbudowanym systemem Linux. "Dotychczasowe problemy z popularyzacją Linuxa brały się po części z jego zmienności. Dostawcy aplikacji nie chcą się martwić, czy ich aplikacja będzie działać poprawnie z kolejną wersją jądra czy kolejną wersją takiej czy innej dystrybucji Linuxa. My dajemy programistom pisemną gwarancję, że przez 5 lat będą mogli rozwijać swoje aplikacje nie martwiąc się o platformę" - przekonuje Cezar Cichocki, prezes CyberService z Warszawy.

Niezależnie CyberService oferuje usługi migracji aplikacji z platformy Windows na Linuxa. Pierwsza opcja przewiduje zastosowanie platformy Win4Lin firmy NeTraverse. Umożliwia ona uruchamianie do 25 instancji systemów Windows 95/98/Me na jednym serwerze Linux i udostępnianie ich za pośrednictwem protokołu X Window.

Model biznesowy CyberService przewiduje kilka źródeł przychodów. Oprócz opłat za doradztwo przy migracji, są to też prowizje z tytułu sprzedaży kompilatora Flagship oraz gotowych rozwiązań sprzętowo-programowych wykorzystujących Linuxa.


TOP 200