W nowych Windowsach nie będzie menu Start?

W Windows 8 może nie pojawić się ikona, która - tylko nieznacznie ewoluując - była obecna w systemach Microsoftu od 17 lat. Chodzi oczywiście o słynny przycisk Start (który, jak zauważali krytycy, służył większości użytkowników do wyłączania systemu). Tak w każdym razie wynika ze screenshotów, opublikowanych na pewnym chińskim forum.

O sprawie jako pierwszy napisał dziennikarz serwisu The Verge, który na wspomnianym forum znalazł grafiki prezentujące interfejs najnowszego, testowego wydania Windows 8 (chodzi prawdopodobnie o "prywatną" betę, udostępnianą wybranym partnerom Microsoftu).

Na grafikach faktycznie nie ma standardowego przycisku Start - co jednak nie znaczy, że to narzędzie w ogóle zniknęło z systemu. W miejscu, w którym zwykle znajdowała się charakterystyczna ikona, teraz jest tzw. hotspot - czyli pole funkcyjne, którego kliknięcie powoduje wyświetlenie panelu nawigacyjnego z aplikacjami i poleceniami (za jego pośrednictwem można też szybko przełączać się pomiędzy nowym interfejsem Metro a standardowym, windowsowym).

Zobacz również:

  • Microsoft Start

Microsoft na razie nie komentuje tych doniesień - koncern ograniczył się do stwierdzenie, że "na tym etapie nie ma do przekazania żadnych informacji o zmianach w Windows 8".

Dodajmy, że w udostępnionym we wrześniu ubiegłego roku wydaniu testowym Windows 8 - tzw. Developer Preview - jest standardowy przycisk Start, służący m.in. do przełączania się pomiędzy różnymi wersjami interfejsu.

Microsoft korzystał z tego charakterystycznego elementu od 17 lat, czyli od premiery Windows 95 - nieoficjalnie wiadomo, że koncern zapłacił wtedy kilka milionów USD zespołowi The Rolling Stones za możliwość wykorzystania w kampanii reklamowej piosenki "Start Me Up" (aczkolwiek przedstawiciele Microsoftu twierdzą, że kwota ta była "znacząco niższa").

Powyższe informacje zostaną oficjalnie potwierdzone - lub zdementowane - prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu (wraz z udostępnieniem publicznej wersji beta Windows 8). Poprzednie wydanie testowe - Windows 8 Developer - wciąż można pobrać ze strony Microsoftu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200