W mocnej ramie

Premierę 64-bitowej wersji Windows 2000, o roboczej nazwie Janus, zapowiedziano na przyszły rok.

Premierę 64-bitowej wersji Windows 2000, o roboczej nazwie Janus, zapowiedziano na przyszły rok.

Intel i Microsoft zademonstrowały działanie 64-bitowej wersji Windows 2000 na prototypowym systemie z procesorem Merced. Prezentację przeprowadzono podczas dorocznej konferencji Intel Developer Forum.

Mimo że Microsoft wciąż nie może sprecyzować terminu premiery systemu Windows 2000, to przedstawiciele firmy są pewni, że beta kolejnej, 64-bitowej wersji Windows o roboczej nazwie Janus pojawi się w pierwszej połowie przyszłego roku. Według zapowiedzi, w pełni 64-bitowy system operacyjny ma trafić na rynek w drugiej połowie 2000 r. W tym samym czasie na rynku powinna pojawić się 64-bitowa wersja SQL Server.

Niby różnic niewiele

Janus ma być "jednostronnie" zgodny z Windows 2000, dzięki temu, że będzie oparty na tym samym kodzie źródłowym i tym samym modelu programistycznym. Programiści mogą więc już dzisiaj tworzyć oprogramowanie dla platformy 64-bitowej, korzystając z dostępnych zestawów programistycznych Windows 2000 SDK (Software Development Kit) oraz Windows 2000 DDK (Device Driver Kit). Jak twierdzą przedstawiciele Microsoftu, do optymalnej pracy na 64-bitowych Windows wystarczy ich ponowne skompilowanie.

Trochę przecieków

Microsoft nie przekazał na razie oficjalnych informacji dotyczących wymagań 64-bitowych Windows, ich wydajności, a także zasad licencjonowania. Wiadomo jednak, że największe modyfikacje w porównaniu do Windows 2000 zostaną wprowadzone w usługach katalogowych Active Directory. Janus umożliwi m.in. łączenie różnych tzw. lasów katalogowych (forests) w jedną strukturę, co pozwoli przeprowadzać operację łączenia dwóch zupełnie rozłącznych struktur katalogowych opartych na Active Directory. Funkcja ta będzie przydatna m.in. przy połączeniach dwóch firm mających własne, wcześniej odrębne sieci, oparte na Windows 2000.

Microsoft zamierza promować 64-bitowe Windows jako pogromcę Unixa, system więc zostanie wyposażony w wiele funkcji podnoszących jego wydajność i dostępność. Przykładowo - ma zawierać funkcje failover oraz dystrybucji obciążenia pomiędzy różnymi komponentami systemowymi i sprzętowymi: dyskami, kartami sieciowymi, procesorami itp. Standardowo ma on także umożliwiać pracę w klastrach, ale nie wiadomo z ilu węzłów będą one mogły się składać.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200