W małym palcu

Notebooki IBM T42 będą wyposażone w zintegrowany system zabezpieczeń łączący funkcje ESS z czytnikiem linii papilarnych.

Notebooki IBM T42 będą wyposażone w zintegrowany system zabezpieczeń łączący funkcje ESS z czytnikiem linii papilarnych.

Szacunki mówią, że rocznie na świecie kradzionych jest od 700 tys. do miliona notebooków. Według raportu 2003 Annual Computer Crime and Security Survey, średnia wartość informacji przechowywanych w komputerach przenośnych wynosiła 250 tys. USD. To m.in. z tego względu IBM zaprezentował pierwszy w ofercie tej firmy notebook wyposażony w zintegrowany czytnik linii papilarnych. Komputery przenośne z czytnikami dostępne są na rynku już od kilku lat. Wsparcie takich zabezpieczeń przez IBM może przyczynić się do ich popularyzacji.

Warstwy ochrony

Notebook z czytnikiem linii papilarnych to zmodyfikowany model ThinkPad T42. Czynnikiem wyróżniającym rozwiązanie IBM jest czytnik zintegrowany z wewnętrznym systemem Embedded Security Subsystem. ESS obejmuje układy szyfrujące i wydzieloną pamięć zainstalowane bezpośrednio na płycie głównej, dzięki którym system operacyjny nie ma bezpośredniego dostępu do funkcji szyfrujących. ESS współpracuje z oprogramowaniem Client Security Software 5.4 umożliwiającym m.in. zarządzanie hasłami wprowadzanymi przez użytkownika sprzętu.

Korzystając z notebooka, użytkownik może w nim bezpiecznie zapisać dziesiątki różnych haseł, które są automatycznie udostępniane odpowiednim aplikacjom - o ile system zidentyfikuje związany z nimi odcisk palca. Z punktu widzenia użytkownika czytnik linii papilarnych zintegrowany z mechanizmami kontroli dostępu do aplikacji i danych ułatwia korzystanie z informacji w sposób bezpieczny. To także większa wygoda niż korzystanie z zewnętrznego czytnika i dodatkowo instalowanego oprogramowania.

Kłopotliwa innowacja

Według przedstawicieli IBM proces skanowania trwa kilka sekund, a czytnik analizuje większą powierzchnię niż standardowe urządzenia tego typu, co pozwoliło na zmniejszenie prawdopodobieństwa błędnej identyfikacji obrazu. To konieczne, aby uodpornić czytnik na próby fałszowania odcisków. Pierwsze komercyjne czytniki linii papilarnych można było oszukać specjalnie spreparowanymi odciskami wykonanymi z folii lub żelu. Nowe czytniki, oprócz badania większej powierzchni skóry, mierzą m.in. przewodnictwo elektryczne.

Wraz z postępem prac nad technologiami biometrycznymi wzrosła także rozdzielczość skanowania, co z punktu widzenia rozproszonych systemów uwierzytelniania ma, niestety, pewne wady. Wzrost rozdzielczości powoduje wzrost objętości plików z obrazem linii papilarnych, co może utrudniać budowę rozproszonych systemów uwierzytelniania.

W przypadku notebooków IBM pliki nie są nigdzie wysyłane - sprawdzanie obrazu będzie odbywać się lokalnie. Modele T42 z czytnikami linii papilarnych mają być dostępne pod koniec października - również w Polsce. Ceny będą zaczynać się od około 1,7 tys. USD.

Kopie z automatu

IBM zawarł z Ultimaco Safeguard porozumienie dotyczące sprzedaży wraz z notebookami ThinkPad programu Safeguard Easy do szyfrowania pełnej zawartości dysków. Aplikacja jest zgodna z technologią IBM Rescue and Recovery, która służy do automatycznego tworzenia kopii bezpieczeństwa danych i ich odtwarzania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200