W kolejce po Internet

Rośnie zainteresowanie polskimi firmami internetowymi. Po udziały w nich ustawiają się długie kolejki zachodnich inwestorów i polskich firm informatycznych.

Rośnie zainteresowanie polskimi firmami internetowymi. Po udziały w nich ustawiają się długie kolejki zachodnich inwestorów i polskich firm informatycznych.

W ciągu ostatnich tygodni o planowanych inwestycjach w spółki świadczące usługi dostępu do Internetu poinformowały duże polskie firmy informatyczne i telekomunikacyjne - ComArch, Softbank, Prokom Software i Netia Telekom. Interesują się nimi również zagraniczni przedsiębiorcy. "Wokół firm świadczących usługi internetowe w Polsce kręci się grupa głównie zagranicznych inwestorów, którzy chcą przejąć większościowe udziały. My także prowadzimy rozmowy z kilkoma potencjalnymi inwestorami. Być może już za tydzień okaże się, że mamy nowego właściciela" - mówi Tomasz Kępiński, prezes Polbox sp. z o.o., warszawskiego dostawcy usług internetowych.

Inwestor z Zachodu

Coraz częściej słyszy się opinie, że polski rynek internetowy dojrzał na tyle, iż warto w niego inwestować. Przyszły rok ma być dla niego przełomowy. Firmy, które dziś szacują liczbę polskich internautów na 1,5 mln, twierdzą, że za rok zwiększy się ona dwukrotnie. Liberalizacja prawa telekomunikacyjnego spowoduje zaś łatwiejszy dostęp do koncesji, a tym samym umożliwi zaoferowanie nowych usług.

"Konsolidacja polskiego rynku internetowego polega na tym, że inwestor zagraniczny chce przejąć i skupić wokół siebie kilka firm. Po zakończeniu procesu konsolidacji, z kilkudziesięciu firm pozostanie 6-7" - prorokuje prezes Pol-boxu. "Wśród tych, którzy pozostaną, znajdą się zapewne NASK, POL-34, GTS, Internet Telekomunikacja i 2-3 inne firmy" - dodaje.

Zainteresowanie operatorów

Konsolidacja polskiego rynku internetowego rozpoczęła się na początku tego roku, gdy amerykańska firma GTS przejęła po 25% udziałów w firmach ATOM i Internet Technologies. Kilka miesięcy później nastąpiło połączenie obu firm, które wspólnie utworzyły Internet Partners. Na razie GTS nie planuje dalszych inwestycji w Polsce.

W ubiegłym tygodniu pojawiły się informacje o współpracy Internet Partners z El-Net - należącym do Elektrimu operatorem telekomunikacyjnym, który niedawno otrzymał koncesję na działalność w Warszawie. "Rozmowy handlowe z El-Net prowadzimy od kilku miesięcy. Nadal jednak nie osiągnęliśmy porozumienia" - twierdzą, dementując pogłoski, przedstawiciele Internet Partners.

Pierwszym operatorem, który wykazał zainteresowanie Internetem, była Telekomunikacja Polska SA. Kilka lat temu zaoferowała ona numer dostępowy do sieci WWW, a w lipcu br. poinformowała o utworzeniu spółki Internet Telekomunikacja. Firma ta rozpocznie działalność we wrześniu br.

Kolejną firmą telekomunikacyjną zainteresowaną inwestycjami w Internet jest Netia Telekom. Operator prowadzi rozmowy dotyczące przejęcia ogólnopolskiego dostawcy Internetu - TopNet, który posiada 28 oddziałów w Polsce. Według nieoficjalnych informacji, Netia miałaby za 51% udziałów w TopNet zapłacić ok. 800 tys. USD. Netia posiada koncesję na transmisję danych i dostęp do Internetu. Mimo to nie chce samodzielnie rozwijać tego typu usług.

Informatyk z Internetem

Zainteresowanie inwestycjami w nowe rynki wykazują także polskie firmy informatyczne. Jako pierwszy o swoich planach poinformował Prokom Software. Gdyńska firma zawarła z Centrum Nowych Technologii umowę, na podstawie której obie strony utworzyły spółkę akcyjną Wirtualna Polska. Prokom objął 25% akcji.

Krakowski ComArch i Grupa RMF FM zawiązały spółkę o nazwie Internet FM SA. ComArch posiada 45% jej akcji. "Nasz krótkoterminowy cel to stworzenie serwisu podobnego do portalu internetowego. Tym, co będzie go jednak odróżniać od innych tego typu rozwiązań, to połączenie z nim serwisów informacyjnych i sklepów internetowych, tworzonych przez nasz zespół lub partnerów" - przekonuje Paweł Przewięźlikowski, prezes Internet FM.

Uważa on, że dzięki porozumieniu z RMF FM, Internet FM ma trzecie miejsce wśród działających w Polsce firm oferujących usługi i informacje przez Internet. Pierwsze dwa miejsca zajmują Onet (serwis należący do Optimusa) i Wirtualna Polska. Niewykluczone że druga z tych firm będzie pierwszą spółką internetową, która zadebiutuje na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. O takich planach informują jej szefowie. Według nieoficjalnych informacji, Onet szuka zachodniego inwestora.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200