W kierunku Internetu i intranetu

SAP AG zamierza przystosować swój sztandarowy produkt do współpracy z sieciami Internet i intranet.

SAP AG zamierza przystosować swój sztandarowy produkt do współpracy z sieciami Internet i intranet.

Odbywająca się pod koniec sierpnia br. w Filadelfii konferencja użytkowników systemu wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwem SAP R/3 przyniosła, obok prezentacji strategii rozwoju niemieckiej firmy, zapowiedź nowej wersji systemu. Ważnym elementem w strategii firmy będzie wykorzystanie Internetu i sieci korporacyjnych intranet w procesie zarządzania przedsiębiorstwem.

Podzieleni lecz zintegrowani

Plan podzielenia systemu R/3 na niezależne komponenty ogłoszono już czerwcu br. Od zapowiadanej na grudzień br. wersji 3.1, system będzie składał się z niezależnych komponentów. Mimo że komponenty będzie można wdrażać i rozwijać oddzielnie, ma być zachowany dotychczasowy poziom ich integracji R/3 w ramach całego pakietu.

Podzielenie R/3 na komponenty ma ułatwić proces wdrożenia systemu i dopasowanie go do specyficznych wymagań przedsiębiorstw. W przyszłości szkieletem systemu pozostaną moduły: kadrowy, logistyczny i finansowy. Do nich użytkownicy będą mogli dodawać inne komponenty, potrzebne w działalności przedsiębiorstwa. Pozwoli to, zdaniem przedstawicieli SAP, w większym stopniu przystosować R/3 do wymagań konkretnego sektora przemysłowego. W najbliższym czasie niemiecka firma zapowiada tworzenie rozwiązań przeznaczonych m.in. dla branży farmaceutycznej, samochodowej, elektronicznej, chemicznej, paliwowej, handlu detalicznego.

Aplikacje z zewnątrz

SAP AG otworzy się na współpracę z niezależnymi firmami programistycznymi, które miałyby przystosowywać swoje aplikacje do współpracy z R/3. Wraz z rynkową premierą R/3 3.1, firma udostępni zainteresowanym programistom zestaw funkcji programistycznych BAPI (Business Application Programming Interface). Ponadto nowy R/3 ma być zgodny ze standardami: Distributed Component Object Model (DCOM), rozwijanym przez Microsoft i COBRA, opracowanym przez Object Managment Group.

Kilka firm zapowiedziało już wyposażenie swoich aplikacji w możliwość współpracy z R/3. Wśród nich jedną z najbardziej znanych jest Lotus, który opracuje mechanizmy wymiany danych między Notes i R/3. Francuska firma Business Objects stworzy narzędzia do tworzenia raportów i analitycznego przetwarzania on-line OLAP.

Raporty z przeglądarki

Zdaniem Hansa Plattnera, wiceprezesa SAP AG, dynamiczny rozwój Internetu, a przede wszystkim sieci korporacyjnych intranet, wymusił na firmie dokonanie kilku istotnych zmian w dotychczas istniejącej wersji oprogramowaniu. "Wymagania naszych użytkowników zmieniają się. W przyszłości nie będziemy im oferować jednego, wspólnego dla wszystkich interfejsu użytkownika. Damy im możliwość tworzenia własnych" - skomentował wiceprezes firmy, fakt iż dostęp do zasobów zgromadzonych w bazach danych R/3 3.1 będzie możliwy

za pośrednictwem przeglądarek WWW - Internet Explorer Microsofta i Netscape Navigator.

Nad wzbogaceniem R/3 o obsługę sieci TCP/IP SAP współpracuje od marca br. z Microsoft. Zapowiadane od tegorocznego CeBIT-u rozwiązania umożliwiające przeprowadzania bezpiecznych transakcji finansowych z wykorzystaniem R/3 znajdą się, przynajmniej częściowo, w wersji 3.1. Będące jeszcze w trakcie testów beta oprogramowanie Merchant Server Microsofta ma być platformą do przeprowadzania drobnych transakcji finansowych przez World Wide Web. Niemiecka firma zapowiada także korzystanie z oprogramowania serwera WWW wbudowanego w Windows NT - Internet Information Server. Jednocześnie przedstawiciele SAP podkreślali, że współpraca z Microsoftem nie oznacza radykalnego zwrotu w kierunku Windows NT.

Wersja 4.0 w drodze

Na IV kw. 1997 r. SAP AG zapowiada premierę wersji R/3 4.0 systemu. Ma ona być już w całości oparta na architekturze niezależnych komponentów dostarczonych przez SAP i niezależne firmy.

W nowej wersji ma być już całkowicie wydzielony moduł kadrowy, rozwijany niezależnie od pozostałych modułów - finansowego i logistycznego. Poza tym nowa wersja ma zawierać nowe lub zmodyfikowane narzędzia. Według zapowiedzi ogłoszonych w Filadelfii, R/3 4.0 będzie miał nowe narzędzia do planowania transportu i tworzenia harmonogramów oraz narzędzia wspierające pracę kontrolerów w przedsiębiorstwach.

Cechą dostępną już częściowo w grudniowej wersji 3.1, ale rozbudowaną w przyszłorocznej edycji, mają być narzędzia internetowe. Jednym z nich będzie obsługa łańcuchów dostaw i śledzenie ich przez !WWW. Proces decyzyjny ma wesprzeć Reporting Server - narzędzie służące do tworzenia raportów na podstawie danych zaczerpniętych z korporacyjnych intranetów i wybranych zasobów Internetu.

Moduł Treasury Managment będzie wzbogacony o funkcje śledzenia przepływu gotówki, zapewnienia płynności finansowej, analiz portfelowych i zarządzania ryzykiem. Udoskonalone ma być narzędzie Product Data Managment, integrujące bazy danych konstrukcyjno-techniczne z istniejącymi w R/3 bazami danych produkcyjnych i logistycznych w celu śledzenia przepływu informacji wzdłuż łańcucha dostaw.

Nie wszyscy się cieszą

Nie wszyscy użytkownicy oprogramowania SAP z radością powitali zapowiadane przez producenta zmiany w strategii i w samym systemie. Najbardziej niezadowoleni byli przedstawiciele kilkudziesięciu amerykańskich dużych przedsiębiorstw, którzy od niedawna zdecydowali się na wdrażanie systemu SAP R/2 dla dużych komputerów. Mimo, że SAP wielokrotnie w ciągu br. zapowiadał, iż "nie pozostawi" swoich klientów, pracujących z komputerami mainframe, to jednak widać, że firma znacznie więcej ma do zaoferowania użytkownikom systemu w wersji klient/serwer. Pocieszeniem dla użytkowników R/2 może być fakt, iż nadal wersja oprogramowania dla mainframe zawiera niektóre właściwości, których nie posiada R/3.

Wydaje się, że zmartwienie mają też niektórzy użytkownicy R/3 klient/serwer 2.2. Jak twierdzą eksperci, z dotychczasowych 8 tys. instalacji oprogramowania SAP, 80-90% stanowią wdrożenia właśnie wersji R/3 2.2. Tymczasem, jak się okazuje, wersja ta nie będzie mogła być wbogacona o obsługę Internetu i intranetów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200