W jedności siła

HP 9000 HyperPlex to najbardziej zaawansowane rozwiązanie klastrowe, oferowane przez Hewlett-Packarda. Według firmy, klastry HyperPlex mają rozwiązać problem konsolidacji serwerów.

HP 9000 HyperPlex to najbardziej zaawansowane rozwiązanie klastrowe, oferowane przez Hewlett-Packarda. Według firmy, klastry HyperPlex mają rozwiązać problem konsolidacji serwerów.

Technologia HyperPlex pozwala budować środowiska serwerowe, składające się nawet z 64 komputerów HP 9000, i zarządzać nimi za pośrednictwem centralnej konsoli. Nowa generacja klastrów Hewlett-Packarda jest promowana przez firmę, jako najlepszy sposób konsolidacji serwerów.

Rozwiązanie jest przeznaczone dla najbardziej wymagających klientów, którzy wykorzystują wiele różnych serwerów (kilkadziesiąt lub kilkaset) i jednocześnie chcą ograniczyć koszty związane z ich utrzymaniem. HP, oprócz rozwiązań technologicznych, w ramach pakietu HyperPlex oferuje także pomoc w oszacowaniu bieżących kosztów związanych z utrzymaniem infrastruktury informatycznej firm oraz wylicza, o ile zmniejszą się koszty dzięki zastosowaniu technologii HyperPlex. Firma zobowiązuje się jednocześnie, że jeśli wyliczone oszczędności będą mniejsze niż 10% aktualnych kosztów utrzymania infrastruktury informatycznej, klient nie będzie musiał płacić HP za przeprowadzoną analizę.

Technologia z usługami

Na pełne rozwiązanie HP 9000 HyperPlex składa się kilka elementów: oprogramowanie HP ServiceControl 1.0, technologia HyperPlex, oprogramowanie klastrowe MC/ServiceGuard, a także dodatkowe usługi związane z możliwością leasingu sprzętu od Hewlett-Packarda i kontraktem serwisowym itp.

Podstawą rozwiązania HyperPlex jest urządzenie HyperFabric64, umożliwiające skonsolidowanie do 64 różnych serwerów z rodziny HP 9000 za pośrednictwem szybkiej magistrali wejścia/wyjścia o przepustowości 320 MB/s. Dotychczas HP oferował czterokrotnie słabsze rozwiązanie umożliwiające połączenie maksymalnie do 16 serwerów.

HyperPlex umożliwia więc teoretycznie zbudowanie skonsolidowanej farmy serwerowej, składającej się z 8192 procesorów (zakładając, że za pomocą tej technologii zostaną połączone 64 serwery HP 9000 V2500, z których każdy może być wyposażony w 128 procesorów).

Niestety, nie wszystkie serwery pracujące w ramach HyperPlex mogą tworzyć jeden duży klaster. Wynika to z ograniczenia zastosowanego rozwiązania klastrowego MC/ServiceGuard, które pozwala tworzyć klastry składające się maksymalnie z 16 węzłów.

W jednym pudełku

Pakietem aplikacji umożliwiającym zarządzanie zarówno platformą HyperPlex, jak i budowanymi na jej bazie klastrami MC/ServiceGuard jest HP ServiceControl 1.0. Konsoliduje on wszystkie dostępne dotychczas niezależnie komponenty, umożliwiające zarządzanie klastrami oraz poziomem świadczonych przez nie usług. W jego ramach są dostępne: centralna konsola WWW, pozwalająca w bezpieczny sposób zarządzać pracą serwerów HP 9000, aplikacja HP Process Resource Manager (PRM), umożliwiająca administratorom elastyczne przydzielanie dostępnych zasobów na potrzeby konkretnych aplikacji (włącznie z opracowywaniem scenariuszy przenoszenia praw do zasobów na wypadek uszkodzenia jednego lub kilku z serwerów pracujących w ramach klastra), HP Event Monitoring Service (EMS), monitorująca pracę serwerów, wykorzystywanych przez nie kart sieciowych oraz pracujących na nich systemów plikowych i aplikacji, a także aplikacja ClusterView Plus, będąca bezpośrednim interfejsem zarządzania klastrami HP budowanymi na podstawie systemów HP-UX i Windows NT.

HP ServiceControl 1.0 jest zintegrowany także z rozbudowanymi systemami zarządzania sieciami, takimi jak HP OpenView, CA Unicenter i Tivoli firmy IBM.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200