W informatyce ciągłe zmiany

Postęp techniki informatycznej następuje w takim samym mniej więcej tempie jak przyrost mocy obliczeniowej procesorów. W roku 1994 zmiana była chyba na tyle wielka i kolejne nowości wypierały dawniejsze produkty na tyle szybko, że czasem nie pamiętamy jakie tendencje ujawniły się najmocniej właśnie w ciągu ostatniego roku.

Postęp techniki informatycznej następuje w takim samym mniej więcej tempie jak przyrost mocy obliczeniowej procesorów. W roku 1994 zmiana była chyba na tyle wielka i kolejne nowości wypierały dawniejsze produkty na tyle szybko, że czasem nie pamiętamy jakie tendencje ujawniły się najmocniej właśnie w ciągu ostatniego roku.

Bazy danych

Powszechnie przyznaje się, że informatyka profesjonalna to bazy danych a potem długo długo, długo nic. Fakt, że system zarządzania bazami danych jest potrzebny każdemu, a moc obliczeniowa współczesnego PC pozwala na używanie go na biurku bez czekania godzinami na wynik zapytania, spowodował ogromny wzrost oferty baz personalnych. Nawet najwięksi producenci systemów baz danych (Oracle, Informix, IBM) dostarczają "niewielkie" bazy do użytku osobistego. Dobry to znak, wskazujący na docenianie roli indywidualnego użytkownika i sieci, jako czynników warunkujących rozwój aplikacji.

Moda na zestawy

Od pojawienia się zestawu programów Microsoft Office także inne firmy dążą do uchwycenia przyczółka na tym lukratywnym rynka aplikacji na biurko. Lotus i Novell są poważnymi konkurentami, chociaż sporym handicapem dla nich był brak kompletnej oferty dobrze zintegrowanych aplikacji. Zresztą spora przewaga Microsoft wynika z lepszego wykorzystania właściwości ich własnego systemu operacyjnego Windows.

CD-ROM wszędzie

Ilość informacji, którą dysponują poważne firmy wydawnicze (ale nie tylko) zmusza je do rozprowadzania ich za pomocą jedynego nośnika o odpowiedniej pojemności, jakim jest CD-ROM. Liczba tytułów dostępnych na tym nośniku przekroczyła 10 tys. i wzrasta rocznie o około 50%.

Sieci

Hasło Suna brzmi: "Sieć jest komputerem". I zapewne sporo jest w tym racji, gdyż obecnie już ponad 70% wszystkich komputerów jest połączonych w sieci lokalne, a wiele z nich może łączyć się z innymi komputerami przez sieci rozległe. Nie jest to bowiem tylko potrzeba komunikacji, ale sieć daje także możliwość wykorzystania mocy obliczeniowych znacznie większych komputerów niż mamy do dyspozycji w biurze czy domu.

Eksplozja Internetu

Ponad 40 mln komputerów połączonych do tej sieci predestynuje ją do miana Infostrady światowej. Jednakże media komunikacyjne o niewielkiej szybkości oraz brak jakichkolwiek zabezpieczeń przed włamaniami czynią z Internetu sieć o niepewnej reputacji, z której niechętnie korzystają firmy komercyjne.

Mainframe nie znika

Niektórzy uważają, że powrót dużego komputera w nowej roli superserwera sieciowego jest spełnieniem marzeń informatyków o dobrze klimatyzowanych pomieszczeniach, do których dostępu nie mają profani. Jednak jak pokazują doświadczenia jedynie dobry mainframe jest w stanie zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa danych.

Infostrady

Marzenia o szybkiej komunikacji wiążą się z historią ludzkości od jej zarania. Jednakże dopiero technika elektroniczna dała takie możliwości. Nowe środki techniczne, głównie technika ATM po łączach światłowodowych, spowodowały, że Infostrada stała się przebojem roku 1994. Pokrycie całego obszaru kraju cyfrową siecią

telekomunikacyjną daje każdemu z nas szanse dotarcia do bogactwa kulturalnego ludzkości w sposób, o którym nawet nie marzyliśmy w 1993 roku. Kiedy doczekamy się tego w Polsce i jak to będzie używane? Myślę że wcześniej niż nam się dziś wydaje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200