W gąszczu treści

Przez ostatnie lata systemy CMS koncentrowały się praktycznie wyłącznie na treściach internetowych, tylko częściowo obejmując zarządzanie tradycyjnymi dokumentami. Obecnie jednak zarządzanie treścią zaczęło wykraczać daleko poza te ramy, stając się usługą obejmującą znacznie większy zakres funkcjonalności i problemów, z którymi zmagają się duże przedsiębiorstwa. Poza typowymi funkcjami, takimi jak obieg dokumentów, wersjonowanie materiałów, biblioteki treści itp., zawierają także np. kompleksowe systemy uwierzytelniania użytkowników oraz zarządzania prawami (DRM).

Funkcje DRM zastosowane w przedsiębiorstwach mają gwarantować, że organizacja pozostaje w zgodzie z regulacjami prawnymi. Dostarczają one przede wszystkim możliwości audytu wykorzystania lub prób wykorzystania treści. Mechanizmy tego typu pozwalają m.in. dystrybuować informacje wyłącznie do wybranego grona uwierzytelnionych użytkowników. Umożliwiają również precyzyjne określenie, w jaki sposób informacje te mogą zostać wykorzystane. Nie gwarantuje to oczywiście absolutnej pewności, że ktoś nie złamie zasad lub nie nadużyje uprawnień, ale audyt dostarcza dowodów, że firma zrobiła wszystko w zakresie zabezpieczania treści co było możliwe i wymagane przez prawo.

Treści i procesy

Australijska firma Internet Vision Technologies oferuje produkt zbudowany na bazie technologii open source (Linux, Apache, MySQL i PHP), którego unikalność polega na powiązaniu zarządzania treścią z BPM (Business Process Management). System, który był rozwijany zgodnie z oczekiwaniami użytkowników, z czasem zaczął obejmować coraz więcej funkcji back end w porównaniu z liczbą funkcji front end.

Użytkownicy zaczęli wykorzystywać systemy zarządzania użytkownikami jako bazę kontaktów dla całej organizacji i wokół tego zbudowana została funkcjonalność CMS. Następnie do tego fundamentu dodawano systematycznie funkcje związane z zarządzaniem procesami biznesowymi.

Ze względu na poziom dużej złożoności, nie jest to oczywiście rozwiązanie z pudełka. Firma wdrażająca tego typu rozwiązanie musi na bazie technologii CMS stworzyć webowy system zarządzania zdarzeniami, co pozwala na wykorzystanie sieci intranet jako systemu służącego do kontrolowania i wspomagania przebiegu procesów biznesowych.

Zatarta granica

W systemach CMS pojawiają się także zmiany technologiczne. Jedną z nich jest możliwość wykorzystania technologii XAML (Extensible Application Markup Language), która doskonale sprawdza się np. w przypadku systemów, do których rozproszeni geograficznie użytkownicy mają zdalny dostęp za pośrednictwem przeglądarki. XAML dostarcza m.in. webowego desktopu, który pozwala użytkownikom otwierać wiele okien w jednej przeglądarce.

Technologia wykorzystywana może być na dwóch poziomach: dla aplikacji CMS oraz stron webowych, które są tworzone z użyciem tego oprogramowania. W obrębie aplikacji CMS, XAML jest wykorzystywany do zarządzania i dopasowywania interfejsu przeglądarki, który zapewnia dostęp do repozytorium CMS. Komponenty XAML zostają wkompilowane w instrukcje .Net Common Language

Runtime, wykonywane przez ASP.Net dla uzyskania maksymalnej wydajności.

Obecnie tylko technologia XAML umożliwia stworzenie interfejsu użytkownika porównywalnego z pulpitem Windows, a dostępnego za pośrednictwem przeglądarki. Dostarcza to wyjątkowo elastycznego interfejsu, który może być szybko modyfikowany bez konieczności wykonywania skomplikowanych prac programistycznych. Jednocześnie pozostaje on przyjazny dla użytkowników. W procesie tworzenia stron komponenty prezentacyjne XAML są wykorzystywane razem ze standardowymi technologiami ASP.Net, np. aspx, ascx czy XSL. Kodowanie z wykorzystaniem XAML pozwala uniknąć kłopotów związanych z utrzymywaniem starzejącego się kodu. Gwarantuje także łatwą migrację do aplikacji internetowych nowej generacji.

Jest to tym bardziej interesująca technologia, że wraz z wprowadzeniem na rynek Windows Vista, systemu, w którym coraz bardziej zaciera się granica pomiędzy środowiskiem internetowym a Windows, XAML wydaje się idealnie dopasowany do tego kierunku rozwoju oprogramowania CMS.

TYLKO FAKTY

CMS ze źródłem

Liczba systemów do zarządzania treścią serwisów internetowych typu open source jest ogromna. Z łatwością można pogubić się w gąszczu często podobnie brzmiących nazw. Poszukiwanie idealnego systemu ułatwia nieco portal opensourceCMS, który oferuje możliwość wypróbowania rozmaitych systemów tego typu. Portal ten tworzy ranking najpopularniejszych systemów, zliczając liczbę użytkowników zainteresowanych wypróbowaniem poszczególnych systemów i dzieląc ją przez czas testowania. Pierwsza dziesiątka wygląda obecnie następująco:

  1. Joomla
  2. Drupal
  3. BitWeaver
  4. CMS Made Simple
  5. Elxis
  6. MODx
  7. AIOCP
  8. ContentNow
  9. Mambo
  10. PHP-Update


TOP 200