W ekologii bez zmian

Wśród beneficjentów obecnej sytuacji mogą znaleźć się dostawcy rozwiązań Unified Communication, które zdobywają rynek w umiarkowanym tempie. Technologia IP umożliwia łatwe wprowadzanie modelu zdalnej pracy i współpracy, która prowadzi do oszczędności na podróżach służbowych pracowników. Pracownicy oszczędzają czas i paliwo, a pracodawcy energię potrzebną do oświetlania i klimatyzowania pomieszczeń oraz zasilania urządzeń biurowych. Marcin Grygielski, dyrektor regionalny Interactive Intelligence na Europę Środkowo-Wschodnią, wymienia jeszcze jeden powód, dla którego platforma IP jest narzędziem proekologicznym. Nie potrzebuje ona tyle sprzętu, co starsze rozwiązania komunikacyjne, a serwery pobierają mniej prądu i nie wymagają energochłonnej wentylacji.

„W starych, opartych na sprzęcie rozwiązaniach trzeba regularnie wymieniać części, które najczęściej nie są biodegradowalne. Podróże serwisantów do siedziby firmy również przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska” - wylicza.

Najbardziej zieloni są najwięksi

W ekologii bez zmian
Dyskusja na temat przyjaznemu środowisku IT rozgorzała jakiś czas temu wraz ze znaczącym wzrostem liczby centrów danych i przetwarzanych informacji. Energia zużywana na zasilenie i chłodzenie serwerowni staje się poważną pozycją w budżecie szefa IT. Nic dziwnego, że jako pierwsi z energooszczędnych rozwiązań zaczęli korzystać najwięksi użytkownicy, którzy mogą przebierać w bogatej ofercie sprzętu i oprogramowania.

„Duże firmy z reguły posiadają oddziały w różnych, niekiedy znacznie oddalonych od siebie miejscach, zarządzanie sieci, czy serwerami jest więc dla nich sporym wyzwaniem i generuje koszty” - mówi Kevin Chen, prezes ATEN International, producenta narzędzi do zdalnego zarządzania infrastrukturą IT. „Zainteresowanie dużych firm kwestią Green IT nie ulega wątpliwości. Koszty energii gwałtownie rosną, może się zdarzyć, że po 5 latach koszty pobieranej energii przekroczą wartość kupionego sprzętu” - potwierdza Maciej Mączyński, Country Sales Manager w firmie APC. „Oczywiście kalkulacja kosztów, związana z zastosowaniem tego typu rozwiązań jest najłatwiejsza w przypadku dużych przedsiębiorstw – efekty są bardziej spektakularne” - dodaje Volker Schmeisser, Country Manager na Europę Środkowo-Wschodnią w Citrix Systems. Citrix rekomenduje dyrektorom IT szersze zastosowanie terminali, tzw. cienkich klientów (więcej o ich zaletach i wadach pisaliśmy w Computerworld 1-2/2009 w tekście „Jak cienki grubemu”) oraz wirtualizacji do fizycznej redukcji posiadanej liczby serwerów.

Polska niekoniecznie zielona

Zgodnie ze światowym trendem, również w Polsce działania największych firm wpisujące się w koncepcje Green IT to wirtualizacja serwerów w celu ograniczenia kosztów zużycia energii i kosztów związanych z chłodzeniem czy utrzymaniem powierzchni.


TOP 200