W dwóch wymiarach

"Inteligentne" funkcje SmartSketch 3.0 mają przyspieszyć projektowanie.

"Inteligentne" funkcje SmartSketch 3.0 mają przyspieszyć projektowanie.

Intergraph wprowadza na rynek nową wersję pakietu CAD do wspomagania 2-wymiarowego projektowania, zapowiadaną wcześniej jako Imagineer Technical 3.0. Firma w ostatniej chwili zmieniła nazwę produktu na SmartSketch 3.0 i pod taką program będzie sprzedawany od maja br.

Jak zapewniają przedstawiciele Intergraphu, za kilka miesięcy pojawi się również wersja polska tego programu.

Sprytny projekt

SmartSketch jest względnie prostym i tanim programem przeznaczonym dla projektantów i inżynierów różnych specjalności, który wykorzystuje zaawansowane technologie obiektowe do szybkiego szkicowania. Według producenta, ze względu na łatwość obsługi program może być stosowany nawet przez użytkowników nie zajmujących się na co dzień projektowaniem.

W porównaniu do Imagineer Technical 2.0, pakiet SmartSketch 3.0 wzbogacono o ponad 50 nowych funkcji i usprawnień, m.in. zwiększono dokładność wymiarowania i tolerancji wymiarów oraz umożliwiono edycję symboli parametrycznych (zmiana wymiarów bez utraty szczegółów) i rysunków izometrycznych. Program zawiera też nowe, inteligentne funkcje do tworzenia diagramów, pozwalające na szybkie wykonywanie wstępnych zadań projektowych. Są to narzędzia: SmartConnectors, SmartSymbols i SmartLabels. Działają one w ten sposób, że np. gdy projektant rysuje przewód rurowy, SmartConnectors automatycznie przyłącza go do zaznaczonych punktów, omijając inne obiekty i unikając konfliktów, zgodnie z ustawieniami określonymi przez użytkownika. Narzędzie SmartSymbols pozwala na szybkie przypisanie wartości, atrybutów lub innych parametrów do poddawanych edycji symboli. Natomiast SmartLabels automatycznie uaktualnia parametry powiązanych obiektów.

Wiele formatów

Do pakietu dołączono biblioteki zawierające ponad 7500 specjalistycznych symboli, poleceń i wzorów ułatwiających projektowanie procesów, mechaniki, map lub analiz biznesowych. Dostępne są m.in. diagramy blokowe i schematy przebiegu procesów zgodne z normami ANSI i ISO, schematy elektryczne, sieci itp.

SmartSketch 3.0 może działać pod kontrolą Windows NT lub 95/98 i stosuje obiektową technologię Jupiter, która jest ściśle związana z Microsoft OLE. Dzięki temu program umożliwia łatwą wymianę danych i jest przystosowany do współpracy zarówno z Microsoft Office 95/97, jak i pakietami oprogramowania Integraphu, np. SmartPlant P&ID lub Plant Design System (PDS).


TOP 200