W drodze do 100G

Wdrożenie tuż, tuż...

Zgodnie z haromonogramem prac opracowanym przez grupę zadaniową P802.3ba, termin docelowego zakończenia prac nad standardami IEEE 802.3 40 i 100GbE upłynie w 2010 roku. Zgodnie z umową podpisaną przez NYSE Euronext oraz firmę Ciena Corporation w 2010 roku ma zostać wdrożona pierwsza na świecie sieć 100G. Rozwiązanie pozwoli giełdom grupy NYSE Euronext na transmisję danych o akcjach, transakcjach, opcjach i innych operacjach z niespotykaną dotąd wydajnością w Stanach Zjednoczonych, Europie i na całym świecie.

Pierwsze wdrożenie sieci 100G w przedsiębiorstwie, a nie w sieci operatora telekomunikacyjnego jest nie lada zaskoczeniem. Trudno sobie wyobrazić, że jakakolwiek korporacja potrzebuje transmisji danych o prędkości 100Gb/s. Jednak zdaniem ekspertów, to właśnie bardzo duże przedsiębiorstwa będą w stanie jako pierwsze wykorzystać i docenić niezwykły potencjał drzemiący w sieci 100G. Będzie to miało związek z integracją aplikacji i potrzebą przesyłania całych bibliotek danych między rozsianymi po świecie centrami danych. Z przeprowadzonej ankiety przez portal xchangemag.com wynika, że sieć 100G jest potrzebna już w dniu dzisiejszym jako sieć szkieletowa dla ciągle pęczniejącego internetu (tak uważa 53% respondentów). Tylko 12% ankietowanych uznało, że taka przepustowość nie będzie potrzebna w ciągu 3 następnych lat, a 6% uznało, że obecna infrastruktura wystarczy do zaspokojenia potrzeb nadchodzących lat. W środowisku, w którym informacja jest na wagę złota, a szybkość jej przesyłu ma nierzadko kolosalne znaczenie przy podejmowaniu np. decyzji o transakcjach finansowych, sieć 100G jest naturalnym krokiem w ewolucji.

***

Autorem artykułu jest Adam Brogowicz, systems engineer Poland & CEE w firmie Ciena.

Redakcja NetWorld dołożyła wszelkich starań, aby wyeliminować ewentualne nawiązania autopromocyjne w powyższym artykule. Czytelnicy powinni jednak mieć na uwadzę, że materiały firmowe mogą zachęcać do wyboru określonych rozwiązań, produktów lub aplikacji sieciowych.


TOP 200