W drodze do 100G

Zalety sieci 100G

Kompatybilność

Głównym atutem sieci nowej generacji jest kompatybilność z istniejącą infrastrukturą. Sieci 100G mogą pracować w oparciu o łańcuchy wzmacniaczy optycznych, które są wykorzystywane w sieciach 10G i 40G. Daje to możliwość wykorzystania w 100% obecnej infrastruktury i istniejących inwestycji, takich jak np. fabryki światłowodów. Sieci 100G można również implementować do istniejących sieci 10G i 40G. Dostawca, który w 50% wykorzystuje tradycyjny 80-kanałowy system operacyjny oparty na technologii optycznej DWDM sieci 40G, może dodać 40 kanałów 100G i potroić całkowitą przepustowość oryginalnego systemu. Jeszcze większe korzyści odniesie dostawca dysponujący sieciami 10G. Używając istniejącej infrastruktury, która jest obciążona w 90%, możemy podwoić przepustowość dodając sieć 100G na ośmiu ostatnich falach.

Szybkość i przepustowość

Sieci 100G oferują 10-krotnie większą przepustowość od większości systemów 10G. Wielu dostawców mimo słabszej koniunktury gospodarczej doświadcza bardzo dużego wzrostu obciążenia sieci. Można zakładać, że wraz z wychodzeniem z kryzysu coraz więcej osób zacznie wykorzystywać możliwości szybkich łączy internetowych. Aby zapewnić nieprzerwaną obsługę i transmisję danych potrzeba kilkukrotnie szybszych sieci szkieletowych, które będą w stanie na bieżąco obsługiwać zwiększony transfer

w globalnej sieci. Obecne systemy o przepustowości 10 i 40G nie będą w stanie uchronić nas przed zjawiskiem "Exaflood", czyli zalewania internetu petabajtami informacji. Za zwiększoną przepustowością idzie zwiększona szybkość transferu danych. Dzięki sieciom 100G, jeden petabajt danych może zostać przesłany w zaledwie 12 godzin. Taka prędkość pozwala między innymi na przesłanie 3 filmów HD w jedną sekundę. Dzisiejsze systemy DWDM używają technologii optycznych do kontroli tłumienia światłowodów. Powoduje to podnoszenie propagacji opóźnień od 10 do 15% w sieciach 10 i 40G. Technologie optyczne, które zostaną wykorzystane w sieciach 100G eliminują przyrost propagacji opóźnień i redukują czas przesyłu danych między źródłem a miejscem docelowym.

Adaptowalność

Adaptowalna optyka zapewnia współpracę z różnymi rodzajami światłowodów. W miarę, jak przepływ danych przesyłanych przez pojedynczą falę ulega zwiększeniu, pojawiają się trudności z utrzymaniem tej samej jakości przesyłu na całej długości łącza. Sam strumień danych szeregowych 100G jest w stanie propagować tylko na krótkim dystansie. Praktyczna transmisja 100G wymaga od 500 do 1000 km propagowanej odległości i możliwości współpracy z różnymi rodzajami światłowodów. System 100G musi używać wysokowydajnych formatów modulacji z adaptowalną optyką, która będzie w stanie dopasować się do różnych charakterystyk światłowodów i efektywnie upakować wiele bitów informacji w pojedynczej szczelinie czasu (time slot). Tylko taki system gwarantuje efektywny kosztowo "upgrade" dla istniejących systemów DWDM.


TOP 200