W dążeniu do konsolidacji

Gdańska Stocznia Remontowa wdraża system Oracle Applications. Spółki wchodzące w skład jej grupy kapitałowej mają korzystać z systemu zdalnie.

Gdańska Stocznia Remontowa wdraża system Oracle Applications. Spółki wchodzące w skład jej grupy kapitałowej mają korzystać z systemu zdalnie.

Gdańska Stocznia Remontowa SA ma udziały w kilkunastu spółkach. "Ważnym celem wdrożenia nowego systemu jest uzyskanie lepszego zarządzania firmami należącymi do grupy kapitałowej i możliwość przeprowadzenia ich późniejszej konsolidacji. Nie nastąpi to jednak wcześniej niż po prywatyzacji stoczni" - mówi Edwin Dudziak, szef działu planowania, analiz finansowych i informatyki w Gdańskiej Stoczni Remontowej SA. Przedstawiciele firmy, poprzez wdrożenie nowego systemu, zamierzają także osiągnąć poprawę zarządzania środkami pieniężnymi w stoczni.

Pierwszy etap projektu obejmie stocznię i dwie mniejsze spółki. Do instalacji przewidziane są moduły: finansowo-księgowy, zarządzania zapasami i zakupów. Etap ten ma zakończyć się jeszcze w tym roku. "Jako pierwsze zostanie przeprowadzone wdrożenie tych elementów systemu, które umożliwią nam po 1 stycznia 2000 r. poprawne wprowadzanie danych" - mówi Edwin Dudziak.

Całość projektu zakończy się w czerwcu 2000 r. Zdobyte doświadczenia będą wykorzystywane w procesie informatyzacji innych spółek grupy. W przyszłości stocznia planuje objęcie systemem Oracle całości zagadnień związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwem. Do końca 2001 r. w Stoczni Remontowej i spółkach zależnych ma jednocześnie korzystać z systemu ok. 250 użytkowników.

Umowa zawarta z firmą ComputerLand - która wdraża system Oracle Applications - przewiduje również wdrożenie modułów finansowych nowego systemu w wybranych firmach grupy. Umożliwi to przeprowadzenie konsolidacji sprawozdań finansowych tych spółek.

W II etapie projektu - w przypadku niektórych spółek - przewiduje się przeniesienie ich zasobów informacyjnych do Oracle Applications, pracującego na centralnym serwerze stoczni. Dostęp do niego spółki uzyskają za pośrednictwem sieci. Informatycy firmy nie wybrali jeszcze technologii sieciowej, być może będzie to Internet. Najdalsze tego typu połączenie będzie między Gdańskiem a albańskim Durres. W tamtejszej stoczni Gdańska Stocznia Remontowa posiada większościowe udziały.


TOP 200