W czwartek rozstrzygnięcie konkursu o Nagrodę im. Witolda Lipskiego

6 października br. w budynku Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW zostanie wręczona nagroda laureatowi siódmej edycji konkursu o Nagrodę im. Witolda Lipskiego dla młodych polskich naukowców za dorobek w zakresie informatyki. Zwycięzca konkursu otrzyma 10 000 zł ufundowane przez firmę Sage.

Konkurs adresowany był do pracowników naukowych, doktorantów i studentów szkół wyższych lub innych instytucji, zarówno państwowych jak i prywatnych, prowadzących badania naukowe w dziedzinie informatyki. Mogły wziąć w nim udział osoby z udokumentowanym dorobkiem naukowym z zakresu informatyki, które nie przekroczyły trzydziestego roku życia. "Aktywność w pracy badawczej oraz twórcze podejście do problemów informatycznych to główne kryteria wyboru laureatów" - mówił prof. Andrzej Tarlecki, przewodniczący Rady Nagrody. Patron nagrody, dr hab. Witold Lipski, - był wybitnym, przedwcześnie zmarłym polskim informatykiem. Stworzył imponujący dorobek naukowy obejmujący kombinatorykę, teorię wyszukiwania informacji oraz geometrię obliczeniową. W każdej z dziedzin wprowadził nowe idee i uzyskał ważne do dziś wyniki, które przyniosły mu światowy rozgłos.

W tym roku w kapitułę konkursu tworzą profesorowie: Paweł Idziak, Jan Madey, Zygmunt Mazur, Leszek Pacholski, Marcin Paprzycki, Andrzej Pelc, Piotr Sankowski, Andrzej Tarlecki (przewodniczący), Władysław M. Turski, Igor Walukiewicz. W ubiegłym roku nagrodę otrzymał dr Jarosław Byrka pracujący jako adiunkt w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, w Zakładzie Złożoności Obliczeniowej i Analizy Algorytmów. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół problemów tzw. optymalizacji dyskretnej. Stworzony przez niego algorytm będzie użyteczny m.in. przy projektowaniu sieci telekomunikacyjnych.

Zobacz również:

  • 17 polskich firm wyróżniono w rankingu Deloitte Technology Fast 50 Central Europe
  • Premiera iPhone'a 14 w drugim tygodniu września
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200