W co warto zainwestować?

Integracja urządzeń mikroprocesorowych i minikomputerów z elementami ubioru wymaga nowej jakości w używaniu osobistych urządzeń elektronicznych oraz w sposobie ubierania się. Rozwój tej technologii jest możliwy w obszarach, w których istnieją: kadra o odpowiednich kwalifikacjach, firmy działające na polu nowoczesnych technik komputerowych i sensorów opartych o osiągnięcia współczesnej inżynierii materiałowej (nanowłókna, mikro- i nanosensory). W kontekście technologii materiałowych może okazać się, że na konkurencyjnym rynku lepszym miejscem będzie obróbka wykańczająca poszczególne komponenty i nadająca im finalne, pożądane własności (np. poprzez nanoszenie warstw) niż produkcja kompletnych materiałów - dystans dzielący nas do krajów wiodących na rynku produkcji materiałów jest nadal duży. Zadaniem nietrywialnym jest integracja celowa producentów materiałów ze środowiskami opracowującymi wyżej wymienione technologie, w celu określenia wspólnego profilu zainteresowań oraz zaplanowania i podjęcia dalszych działań.

Komputery wbudowane w ubranie i przedmioty zdatne do noszenia są coraz powszechniejsze. Ilość takich urządzeń, włączając w to telefony komórkowe, PDA, zegarki elektroniczne itd. bardzo szybko wzrasta. Podobnie, bardzo szybko rozwijają się aplikacje na te urządzenia. Relatywnie znacznie mniej jest ubrań wyposażonych w komputery.

Systemy inteligentne

Systemy samodzielnie przetwarzające informacje w taki sposób, aby zaadaptować się do zmieniających się warunków pracy.

Obszar aplikacyjny inteligentnych systemów jest bardzo szeroki i obejmuje: systemy wspomagania decyzji, sieci komputerowe, samochody, domy, budynki, systemy grzewcze, instalacje elektryczne, urządzenia AGD i szereg innych obszarów. Dla uzyskania inteligentnego zachowania nie wystarcza wyposażenie urządzeń w procesor, lecz konieczne jest jego obudowanie w odpowiednie czujniki identyfikujące stan otoczenia systemu oraz program komputerowy implementujący autonomiczną strategię działania systemu. Budowa tej klasy systemów będzie stanowić w najbliższych latach bardzo intensywny obszar badań prowadzonych na styku informatyki, telekomunikacji i elektroniki.

Technologia ma pozytywny wpływ na badania i rozwój w wielu dziedzinach związanych z obszarem IT. Ze względu na charakter aplikacji, mogą być one opracowywane przez małe i średnie przedsiębiorstwa, co ma szczególne znaczenie dla Małopolski. Jednocześnie, powstałe rozwiązania mogą posiadać wdrożenia o charakterze masowym.

Jest to związane z potencjałem, jaki wnosi budowa urządzeń łatwych w użytkowaniu i samoczynnie dostrajających się do warunków otoczenia. Może to mieć bardzo pozytywny wpływ na bezpieczeństwo i komfort życia. Systemy tej klasy będą także prowadzić do ułatwienia życia osobom starszym i niepełnosprawnym.

Największy potencjał rynkowy tej technologii wiąże się z tym, iż łączy się ona z systemami powszechnego dostępu do informacji oraz systemami komunikacji bezprzewodowej, z sieciami sensorowymi oraz systemami identyfikacji, np. RFID. Systemy inteligentne obejmują bowiem cały pakiet nowoczesnych technologii.

Małopolska ma duży potencjał z zakresie prowadzenia badań z obszaru systemów inteligentnych. Wynika to z faktu istnienia odpowiednich jednostek naukowo-badawczych na krakowskich uczelniach oraz firm działających w tym obszarze.

Obecnie przez systemy inteligentne rozumie się sprzęt powszechnego użytku lub systemy sterowania i nadzoru wyposażone w procesory, mogące zarządzać ich działaniem zgodnie z preferencjami użytkownika. Stopień inteligencji większości takich systemów jest znikomy. Pozostawia to bardzo szeroki zakres dla prac badawczych. Zdecydowana większość urządzeń jest wyposażana w mikroprocesory. Jednakże są to systemy zamknięte, nie pozwalające na zdalny dostęp i nie udostępniające API do zarządzania. Budowa systemów otwartych będzie stanowić kolejny, ważny etap rozwoju systemów inteligentnych.


TOP 200