W co warto zainwestować?

Uniwersalny dostęp do informacji

Technologia umożliwiająca dostęp do informacji na różnego typu komunikacyjnych urządzeniach końcowych, współpracujących w sposób transparentny z sieciami komputerowymi wykorzystującymi różne media, protokoły transmisji danych i źródła danych. Powala to na uzyskanie dostępu do informacji w dowolnym miejscu i czasie z użyciem środków komunikacji dostępnych w danym obszarze.

Istota tej technologii polega na ukryciu przed użytkownikiem faktu zmiany systemu komunikacji i dostępu do danych. System automatycznie wyszukuje odpowiednie sieci i dokonuje przełączenia. Technika ta wiąże się także z możliwością prezentacji treści w różnej formie: tekstu, obrazów, filmów, dźwięku.

Technologia ta dotyczy budowy inteligentnych urządzeń końcowych dla przewodowych i bezprzewodowych systemów transmisji danych. Urządzenia te, określane jako komputery personalne (PDA), stanowią szybko rosnący rynek, wypełniający obszar pomiędzy telefonami komórkowymi a komputerami typu laptop. Ostatnio obserwuje się ich pełną konwergencję z telefonami komórkowymi, co znacząco zwiększa zakres zastosowań tych urządzeń. Budowa urządzeń multimedialnych dla rozważanej technologii stawia szereg wyzwań, począwszy od zagadnień zmniejszenia zużycia energii, jakości wielkości wyświetlaczy, ergonomii konstrukcji interfejsów użytkownika, zaś na sposobie prezentacji treści multimedialnych skończywszy. Rozwój tej technologii będzie generował aplikacje o charakterze masowym i powszechnym.

Aplikacja ma pozytywny wpływ na badania i rozwój w zakresie systemów mobilnych i komunikacji bezprzewodowej. Dostęp do informacji w każdym miejscu i w każdym czasie będzie prowadził do przyśpieszenia procesów gospodarczych oraz poprawy komfortu życia.

Największy potencjał rynkowy leży w obszarze dostępu do różnego rodzaju baz danych, sieci korporacyjnych, systemów ochrony zdrowia, telepracy, systemach powiadamiania i bezpieczeństwa, a także zdalnej edukacji oraz rynku gier komputerowych.

Powszechne znaczniki RFID

Rozwinięcie zastosowań znaczników RFID, poza identyfikację i śledzenie przepływu materiałów i towarów w procesach produkcyjnych i handlu, na obszar śledzenia osób i dokumentów.

Technologia ta pozwala na personalną identyfikację osób oraz śledzenie ich zachowania. Zachowanie osób wyposażonych w karty RFID może być rejestrowane. Pozwala to na ustalenie czasu przebywania w poszczególnych pomieszczeniach firmy bądź pawilonu handlowego. Informacja taka, skojarzona z RFID produktów bądź narzędzi, może dostarczać istotnej wiedzy na temat zainteresowań klientów lub sposobu pracy pracowników. Karty RFID mogą być także wykorzystane do implementacji polityki dostępu do pomieszczeń biurowych, laboratoriów, magazynów oraz parkingów. Systemy te jednocześnie umożliwiają identyfikację osoby, co ma dodatkowe znaczenie z punktu bezpieczeństwa. Bardzo duży potencjał zastosowania znaczników RFID jest także związany z ich użyciem do kontroli obiegu dokumentów i ewidencji toku sprawy.

Technologia ta posiada pozytywny wpływ na rozwój systemów związanych z poprawą bezpieczeństwa, usprawnieniem produkcji, logistyką oraz badaniem preferencji rynkowych. Systemy tej klasy znakomicie uzupełniają systemy inteligentne, rozszerzając obszar ich zastosowań. Znaczenie rynkowe tej technologii jest zatem bardzo zbliżone do systemów inteligentnych, zaś liczba potencjalnych zastosowań jest bardzo szeroka. Wykorzystanie i rozwój rozważanej technologii nie wymaga wysokich nakładów i może być prowadzona przez małe i średnie przedsiębiorstwa (MSP).

Elektronika wkomponowana w przedmioty codziennego użytku

Zminiaturyzowane komputery, możliwe do umieszczenia w przedmiotach codziennego użytku (ubranie, zegarek, okulary, portfel, biżuteria).

Technologia jest do wykorzystania głównie w medycynie, do monitorowania wskaźników określających stan zdrowia (efekt - poprawa efektywności ochrony zdrowia) oraz w teleinformatyce, do szeroko rozumianej komunikacji (odbiór i przekazywanie informacji, nauka), a także do celów militarnych, związanych z wykrywaniem zagrożeń biologicznych i chemicznych.


TOP 200