W cieniu jednej transakcji

... i sprzętu

Akwizycje zapowiada Action, który szuka mniejszych spółek, mogących uzupełnić sieć sprzedaży spółki zależnej - Sferis. Większym zakupem ma być zaś przejęcie dużej firmy operującej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

W tym roku Komputronik stał się właścicielem Karen Notebook, odkupując spółkę wraz z siecią sklepów od Techmexu za prawie 50 mln zł. Wcześniej poznańska firma przejęła za 15 mln zł KEN Technologie Informatyczne, oferującą rozwiązania dla średnich i dużych firm oraz sektora edukacji.

Wybór coraz bardziej ograniczony

Jeśli chodzi o konsolidację rynku IT, na Oracle zawsze można liczyć. Firma przejęła bowiem Hyperion Solutions - spółkę specjalizującą się w aplikacjach EPM i Business Intelligence (za 3,3 mld USD). Larry Ellison nie zrezygnował także z zakupu BEA Systems, choć ta nie akceptowała jego pierwotnej ceny, tj. 6,7 mld USD. W końcu zapłacił za tego dostawcę rozwiązań middleware 8,5 mld USD. W odpowiedzi na transakcję Oracle-Hyperion, IBM kupił Cognos za 4,9 mld USD, a SAP Business Objects za kolejne 6,8 mld USD. Było to pierwsze tak duże przejęcie w historii SAP.

Najważniejszym przejęciem w historii firmy nazwał z kolei zakup MySQL za 1 mld USD przez Sun Microsystems, jej szef Jonathan Schwartz. System bazodanowy zostanie dołączony do portfolio produktów open source koncernu. Na zakupy udało się także BMC Software, nabywając za 800 mln USD firmę BladeLogic, zajmującą się oprogramowaniem do automatyzacji centrów danych. HP poinformował zaś ostatnio o zakupie EDS za 13,9 mld USD. Wcześniej firma wydała 1,6 mld USD na Opsware i 241 mln USD na Neoware.

Na rynku internetowym, AOL - należący do koncernu Time Warner - kupuje jeden z najpopularniejszych na świecie serwisów społecznościowych Bebo.com za 850 mln USD. Microsoft postanowił zaś połączyć się z Yahoo! za 44,6 mld USD, ale zarząd tej spółki nie chciał zgodzić się na fuzję. Choć Steve Ballmer oficjalnie wycofał ofertę, sprawa jest wciąż otwarta.

Na rynku PC konsolidował Acer, który przejął amerykańskiego Gatewaya za 710 mln USD. Później zaś Packard Bell za 46 mln USD i E-Ten za 290 mln USD. Natomiast Ericsson sprzedał kanadyjskiej firmie Aastra dział zajmujący się produkcją central telefonicznych PBX. Koszt transakcji wyniósł 103 mln USD. Z kolei Cisco przejęło Navini Networks oferujące rozwiązania WiMAX za 330 mln USD. Software nie chciał zapłacić z kolei 546 mln USD za webMethods. IBM - całkowicie wycofując się z biznesu drukarkowego - sprzedał dział Printing Systems Division japońskiej firmie Ricoh. Wartość transakcji wynosi 725 mln USD. Aby zakończyć tę listę, należy wspomnieć jeszcze o Xeroxie, który za 1,5 mld USD przejmuje Global Imaging Systems - spółkę sprzedającą sprzęt biurowy i firmie Symantec, która kupiła za 830 mln USD firmę Altiris - jednego z większych dostawców rozwiązań do kompleksowego zarządzania infrastrukturą IT.


TOP 200