W ciągu miesiąca pojawi się nowej generacji przeglądarka Netscape

Netscape Communications, obecnie filia America Online, poinformowała, że w kwietniu pojawi się wersja beta jej najnowszej przeglądarki Netscape 6, zbudowana na bazie kodu źródłowego Gecko, udostępnian...

Netscape Communications, obecnie filia America Online, poinformowała, że w kwietniu pojawi się wersja beta jej najnowszej przeglądarki Netscape 6, zbudowana na bazie kodu źródłowego Gecko, udostępnianego na zasadach open-source. Wsparcie nowej technologii zapowiedziały już firmy: IBM, Intel, RedHat, Sun Microsystems, NetObjects, Liberate Technologies i Nokia.

Gecko określany jest mianem mechanizmu, który jest zgodny z największą liczbą standardów wśród obecnych przeglądarek.. Ze względu na jego niewielkie rozmiary jest idealnie dostosowany do wykorzystania w różnych urządzeniach powszechnego użytku.

Duży wkład przy tworzeni Gecko miała organizacja open-source Mozilla.org, założona dwa lata temu przez Netscape. Wtedy właśnie firma postanowiła udostępnić bezpłatnie swoją przeglądarkę Navigator wraz z kodem źródłowym, który trafił do programistów w marcu 1998 r.

Netscape 6 będzie pierwszym produktem wykorzystującym kod opracowany przez Mozilla.org, a także pierwszym, w którym zastosowano Gecko. W efekcie program ma stać się następcą obecnej wersji przeglądarki Netscape 4.7.

America Online, do której należy Netscape Communications, wykorzystuje obecnie do współpracy ze swoim serwisem konkurencyjną przeglądarkę Microsftu. W przyszłości jednak zamierza zastosować Gecko jako standardowy komponent nowych wersji takich produktów, jak Instant Messenger czy ICQ oraz przystawek telewizyjnych AOLTV.

W rozwoju nowej technologii od strony programistycznej będzie pomagać IBM, a także Intel i Nokia, które zapowiedziały wykorzystanie jej we wspólnie opracowywanym projekcie telewizji internetowej, bazującym na systemie Linux.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200