W chmurze znajdziesz wszystko

Moc obliczeniowa, pamięci masowe, pakiety biurowe i aplikacje do zarządzania firmą - to wszystko czeka na zainteresowanych w modelu cloud computing.

Moc obliczeniowa, pamięci masowe, pakiety biurowe i aplikacje do zarządzania firmą - to wszystko czeka na zainteresowanych w modelu cloud computing.

Firma analityczna Forrester Research - w raporcie poświęconym "Is cloud computing ready for the enterprise?" - wśród wartych uwagi dostawców cloud computing wymienia jedenaście firm. Dzielą się one według pozycji, jakie poszczególne firmy zajmują na tym nowym rynku. Najbardziej rozpoznawane marki to oczywiście Akamai, Amazon.com i Salesforce.com. Akamai od wielu lat zajmuje się usługami poprawiającymi wydajność sieciowych aplikacji, teraz także dla usług cloud computing. Do nowych firm dołączają także wielkie koncerny. Pomysł Google na cloud storage nazywa się GDrive. EMC pracuje zaś nad utworzeniem własnej chmury - kryptonim projektu to Hulk i Maui.

Rynek nowych usług

Największy na świecie sklep internetowy - Amazon.com oprócz prowadzenia handlu elektronicznego - oferuje usługę mocy obliczeniowych na swoich serwerach pod nazwą Amazon.com Elastic Compute Service (EC2) oraz usługi przechowywania danych pod nazwą S3 - łącznie nazywane Amazon.com Web Services. Z AWS skorzystał New York Times w celu wygenerowania w ciągu 24 godzin 11 mln archiwalnych artykułów w formacie PDF z użyciem 100 instancji EC2. Z usługi Amazon.com S3 korzysta także polski portal Fotka.pl.

"To jedyne rozwiązanie, które sprawdza się w naszej skali działania. Testowaliśmy też rozwiązanie firmy Nirvanix, ale wydajnościowo Amazon radzi sobie zdecydowanie lepiej" - mówi Rafał Agnieszczak, założyciel serwisu. Serwis płaci tylko za zużywane miejsce, a usługa ma progresywny cennik, w którym duży klient płaci mniej. "Pod względem kosztowym jest to opłacalne rozwiązanie, szczególnie przy niskiej cenie za dolara" - dodaje. Testom Fotka.pl poddawała także rozwiązanie CDN (Content Delivery Network) firmy Level3, Akamai i Limelight. "To zdecydowanie za drogie oferty. Mamy jednak zamiar przenieść obsługę hostingu zdjęć na własną infrastrukturę" - mówi Rafał Agnieszczak.

O co pytać dostawcę usługi cloud computing:

 1. Środki bezpieczeństwa.
 2. Możliwość wglądu do informacji o logowaniu się do naszych danych.
 3. Przerwy w działaniu usługi.
 4. Plany disaster recovery.

Warto pytać

Fotka.pl nie brała w ogóle pod uwagę polskich firm hostingowych. "Oferują głównie serwery wirtualne, które zupełnie nie nadają się do naszego obciążenia. Na nasze potrzeby musimy mieć do dyspozycji kilkadziesiąt mocnych serwerów - firmy, które w ogóle działają na naszym rynku w takiej skali można policzyć na palcach jednej ręki" - mówi Rafał Agnieszczak.

Wybór dostawcy usługi składowania danych w modelu cloud computing powinno poprzedzić co najmniej pięć pytań. Pierwsze dotyczy środków bezpieczeństwa, jakie stosuje firma, której powierzamy dane. Na pewno należy zadbać o zaszyfrowanie ich, nie oglądając się na dostawcę. Warto zapytać go także o możliwość wglądu do informacji o logowaniu się do naszych danych, aby wykluczyć ingerencję osób trzecich (za darmo taką usługę oferują Amazon.com i Nirvanix). Ze względu na ścisłe wymagania compliance może się okazać, że zachodzi potrzeba wybrania fizycznej lokalizacji składowania danych (taka opcja dostępna jest w ofercie Nirvanix).

Warto zapytać także o przerwy w działaniu usługi. W lutym br. Amazon.com S3 był niedostępny przez kilka godzin. Jednak wydaje się, że tak duże są znacznie lepiej zabezpieczone niż budowane przez firmy na własną rękę. Kolejne pytanie powinno dotyczyć planów disaster recovery, który każdy dostawca powinien mieć.

Nie tylko storage

Salesforce.com, firma znana przede wszystkim z udostępniania aplikacji w modelu Software-as-a-Service (SaaS), coraz silniej promuje Platform-as-a-Service (PaaS) umożliwiającą rozwój aplikacji specjalnie z myślą o modelu cloud computing. Wygląda na to, że w komputerowej chmurze znajdzie się miejsce na każdy możliwy rodzaj aplikacji.

Panorama Software zaprezentowała właśnie analityczne oprogramowanie PowerApps dostępne w modelu cloud computing. Rozwiązanie to zostało zastosowane wcześniej w Google Apps, jednak przedstawiciele firmy twierdzą, że ich aplikacja jest dostępna dla każdego. Klienci mogą korzystać z PowerApps do analizy danych hostowanych u dostawcy.

Kolejne, wymienione przez Forrester Research firmy - Terremark, Layered Technologies, XCalibre i Enki - specjalizują się w rozwiązaniach hostingowych, które stanowią podstawę cloud computing. Z kolei 3Tera opracowała oprogramowanie AppLogic umożliwiające firmie hostującej umieszczenie na swoich fizycznych lub wirtualnych serwerach aplikacji klienta bez konieczności ich przebudowy.

Naprawdę dla każdego

Natomiast Adobe przygotowało serwis Acrobat.com, który w zamyśle producenta umożliwi tworzenie i wymianę dokumentów, pracę w grupach oraz prowadzenie konferencji, oczywiście w chmurze. Chmura sięga nawet świata gier komputerowych. Steam Cloud to projekt firmy , która postanowiła udostępnić graczom zapisywanie na jej serwerach zapisów stanu gry, a także ustawień graficznych i skrótów klawiaturowych - dostępnych oczywiście z każdego komputera na świecie.

Interesujące firmy na rynku cloud computing

 1. Akamai
 2. Amazon
 3. Areti Internet
 4. Enki
 5. Fortress ITX
 6. Joyent
 7. Layered Technologies
 8. Rackspace
 9. Salesforce.com
 10. Terremark
 11. XCalibre
Źródło: Forrester Research


TOP 200