W chmurze AWS pojawiły się nowe instancje serwerów

Amazon ogłosił, że wprowadza do swojej chmury AWS nowe wystąpienia serwerów należące do linii EC2, nadając im nazwę M6i. Są to bardzo silne jednostki obliczeniowe bazujące na intelowskich procesorach Ice Lake Xeon Scalable, które wspierają funkcję Total Memory Encryption.

Amazon

Korporacja informuje, że w porównaniu z instancjami poprzedniej generacji (noszącymi nazwę M5), nowe instancje przetwarzają dane ok. 15% szybciej, a obsługujące je połączenia sieciowe mają dwa razy większą przepustowość (dochodzącą nawet do 50 Gb/s).

Nowe wystąpienia mają do dyspozycji do 128 wirtualnych procesorów (są dostępne w wersjach zawierających 2, 4, 8, 16, 32, 48, 64 lub 96 vCPU) oraz do 512 GB pamięci RAM, czyli generalnie są o 33% większe od najsilniejszych wystąpień M5. Mogą też komunikować się dużo szybciej z pamięcią dzięki obecności interfejsów Elastic Fabric Adapter.

Zobacz również:

  • Sektor energetyczny zwiększy wydatki na chmurę
  • Chmura prywatna – opcja warta rozważenia
  • Amazon Web Services uruchamia AWS European Sovereign Cloud

Wystąpienia M6i są obecnie dostępne w kilku węzłach na całym świecie: we wschodnich i zachodnich stanach USA, we Frankfurcie, w Irlandii i w Singapurze. AWS zdecydował się też na wycofanie z oferty jednej ze swoich najstarszych usług chmurowych noszących nazwę EC2-Classic i ostrzegł użytkowników aby powoli rezygnowali z niej, zanim zostanie ostatecznie zamkniętą, co ma nastąpić w sierpniu 2022 roku.

Usługa EC2-Classic pojawiła się w ofercie Amazona bardzo dawno temu, bo w 2006 roku. Była wtedy trzecią z kolei chmurową usługą oferowaną przez tą firmę Amazon (po usługach Simple Storage Service i Simple Queue Service). Z usługi EC2-Classic korzystają obecnie tylko ci użytkownicy, którzy założyli konto przed 2013 rokiem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200