W chmurze AWS pojawiły się nowe instancje Mac

Programiści piszący aplikacje dla komputerów Mac zyskali nowe narzędzie. Amazon Web Services ogłosiło wczoraj dostępność nowych chmurowych instancji EC2 M, oferowanych w postaci testowej wersji zapoznawczej.

Źródło: AWS

Pozwalają one programistom korzystać z maszyn bazujących na systemie Apple M1 System on Chip (SoC) i zmieniać architekturę projektowanych aplikacji w taki sposób, aby mogły być obsługiwane natywnie przez komputery Mac wyposażone w procesory M1.

Amazon zapowiedział to rozwiązanie w zeszłym roku podczas firmowej konferencji re:Invent 2020. Idea polega na tym, że dedykowane do tego celu komputery Mac mini komunikują się za pośrednictwem połączeń Thunderbolt z systemem AWS Nitro, dzięki czemu instancje Mac mini wyglądają i zachowują się tak samo jak inne instancje EC2.

Zobacz również:

  • Chmura czy własne Data Center? Które rozwiązanie jest tańsze?
  • Amazon nie zmusi pracowników do powrotu do biura
  • AWS, Google Cloud i Azure: porównanie ich funkcji bezpieczeństwa

Nowe instancje EC2 M1 Mac wykorzystują komputer Mac mini wyposażony w procesor M1 SOC, zawierający 8 rdzeni obliczeniowych, 16 GB pamięci i silniki Apple Neural Engine. System AWS Nitro zapewnia do 10 Gb/s przepustowości sieci VPC i 8 Gb/s przepustowości pamięci masowej EBS.

AWS twierdzi, że w przypadku typowych aplikacji nowe instancje M1 zapewniają lepszą wydajność cenową (o ok. 60%) w porównaniu z instancjami EC2 Mac opartymi na standardowej architekturze x86.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200