W Suwałkach powstało Centrum Transferu Technologii za 14,5 mln zł

14,5 mln zł kosztowało Centrum Transferu Technologii (CTT) przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach (Podlaskie). CTT będzie prowadzić badania wspierające rozwój przedsiębiorczości.

CTT to obiekt trzykondygnacyjny o powierzchni ponad 1,4 tys. metrów kwadratowych połączony z uczelnią. W Centrum Transferu Technologii są cztery laboratoria z zakresu chemii spożywczej oraz jedno z budownictwa. Powstało także centrum administracyjno-konferencyjne.

Jak powiedział PAP prorektor PWSZ w Suwałkach ds. promocji i rozwoju Jarosław Kuczyński, centrum będzie służyło połączeniu nauki i biznesu. „Prowadzone badania będą pozwalały rozwijać się firmom, które w tej części Polski nie mają tak nowoczesnych laboratoriów” – dodał.

Zobacz również:

Jak poinformował PAP, są już firmy, np. z branży mleczarskiej zainteresowane współpracą z uczelnią. PWSZ poszukuje kolejnych spółek nastawionych na rozwój i innowacyjność.

„Zapewnimy biznesowi zaplecze laboratoryjne i naukowe, by mogły powstawać tutaj nowe technologie i produkty, które firmy będą mogły wdrażać” – powiedziała PAP rzeczniczka PWSZ Ewa Krzesicka. Dodała, że wiele firm trzeba będzie przekonać o potrzebie współpracy z nauką i to - według niej - będzie trudnym zadaniem.

W laboratoriach CTT, oprócz badań nad nowymi produktami, będzie można także zbadać już istniejące produkty oraz warzywa i owoce.

W laboratorium budownictwa jest urządzenie, które bada wytrzymałość różnych konstrukcji budowlanych. Do laboratorium może zbadać np. maksymalne obciążenie, jakie może wytrzymać most drogowy.

Projekt sfinansowano w 85 proc. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, a w 15 proc. ze środków własnych uczelni. (PAP)

bur/ amac/

autor: PAP

źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,401650,w-suwalkach-powstalo-centrum-transferu-technologii-za-145-mln-zl.html


TOP 200