W Poznaniu powstaje potężne centrum danych

W Polsce, w Poznaniu powstaje jedno z największych w naszym kraju centrów danych. Wykonawcą serwerowni jest firma Beyon, której właścicielami są dwaj znani biznesmeni: Sebastian Kulczyk i Michał Grzybkowski. Będzie to centrum o profilu edukacyjno-naukowym.

Centrum będzie się mieścić przy ulicy Dziadoszańskiej i ma zostać oddane do eksploatacji w pierwszym kwartale 2015 r. Ośrodek będzie mieć powierzchnię ponad 6 tys. metrów kwadratowych i jego użytkownicy będą mieć do dyspozycji ok. 100 tys. serwerów. Aby dane były bezpieczne, firma Beyond zainstaluje w centrum kilkanaście potężnych agregatów.

Obecnie w Polsce funkcjonuje ok. 30 centrów danych podobnych do tego, które powstanie w Poznaniu. Jedno z nich powstało dwa miesiące temu w Katowicach. Jest ono jednak dużo mniejsze – zajmuje 1000 metrów. Z kolei w 2013 r. w Toruniu oddano do użytku centrum mające powierzchnię 4,5 tys. m kw.

Zobacz również:

Wszystkie budowane do tej pory w Polsce centra gwarantowały, że korzystające z ich usług firmy mogą utracić dostęp do danych przez okres nie dłuższy niż półtorej godziny rocznie. Centrum w Poznaniu będzie oferować dużo lepsze SLA, na poziomie nieco poniżej pół godziny (dokładnie26 minut).


TOP 200