W Poznaniu bez rewelacji

Tegoroczny Infosystem nie zadziwił bogactwem zaprezentowanej oferty.

Tegoroczny Infosystem nie zadziwił bogactwem zaprezentowanej oferty.

Internet, chociaż w większym stopniu obecny niż przed rokiem, nie był w Poznaniu wiodącym tematem, tak jak podczas tegorocznego CeBIT-u. Więcej mówiło się o świadczeniu usług dostępu do sieci niż o konkretnych rozwiązaniach dla sieci w zakresie oprogramowania czy sprzętu. W Hanowerze wiele firm podporządkowało swoje prezentacje wyłącznie integracji dotychczasowych produktów z Internetem. Tymczasem w Poznaniu, te same firmy, bądź ich przedstawicielstwa w ogóle do tego tematu nie nawiązywały.

Jako jeden z nielicznych, ofertę stworzoną z myślą o sieci przedstawił Inwar. Sieradzka firma po raz pierwszy zaprezentowała na Infosystemie komputery osobiste z rodziny Newnet. Komputery, które będą promowane pod hasłem "Ready for Internet", standardowo wyposażone są w wewnętrzne modemy o prędkości 28 800 Kbps produkcji poznańskiej firmy Compol. "Ze względu na konkurencyjną cenę komputery Newnet mają być przeznaczone głównie na rynek domowy" - twierdzi Witold Burzyński, zastępca dyrektora ds. produkcji komputerów.

"Planujemy stworzenie własnych węzłów internetowych. Zamierzamy bowiem rozszerzyć ofertę firmy o świadczenie dostępu do sieci. O tym czy będzie to inicjatywa ogólnopolska, czy wyłącznie o charakterze lokalnym dopiero zdecydujemy" - dodaje Witold Burzyński. Prawdopodobnie działalność usługową Inwar zacznie świadczyć w poł. III kw. br.

Ponadto sieradzka firma przedstawiła prototyp dwuprocesorowego serwera Pentium Pro 150 MHz. Inwar zapowiada również wersję czteroprocesorowego serwera.

Zapowiadany przed targami, przez nowosądeckiego Optimusa, nowy komputer telekomunikacyjno-internetowy "Optimus S.A. TeleConnect" okazał się zwykłym PC-tem wyposażonym w wielofunkcyjną kartę rozszerzającą firmy Miro, pełniącą funkcję faksmodemu i karty dźwiękowej. Rewolucyjność karty MiroConnect 34 Wave polega na tym, że jej upgrade do nowszej wersji dokonywany jest drogą programową. Użytkownik ściąga z Internetu nową wersję oprogramowania systemowego karty i po jego uruchomieniu dokonywana jest automatyczna jego aktualizacja w pamięci karty.

Dzięki temu możliwa będzie aktualizacja oprogramowania modemu z 28 800 bps do większej prędkości. Karta pracuje w jednym z trzech trybów, który wybierany jest przy starcie komputera: faksmodemu 28 800 bps z funkcją automatycznej sekretarki, karty dźwiękowej zgodnej z SoundBlaster i faksmodemu 14 400 bps oraz karty dźwiękowej z obsługą standardu General Midi. Niestety, niemożliwe jest korzystanie z wszystkich tych możliwości jednocześnie.

Optimus wraz z Miro na wspólnej konferencji prasowej zapowiedziały także, że już wkrótce dostępny będzie moduł rozszerzający do karty MiroConnect 34 Wave, umożliwiający odbieranie radia na komputerze.

Sieć pod drzwi

Jedną z najważniejszych firm na polskim rynku dostawców Internetu może stać się wkrótce Telekomunikacja Polska S.A. Już pod koniec kwietnia br. w każdym węźle sieci Polpak-T (16 największych miast Polski) stać będzie conajmniej 40 modemów o prędkości 28 800 Kbps, za pośrednictwem których dostawać się będzie można do Internetu. Numer dostępowy do nowej usługi TP S.A. to 0202122 i taryfa za jego użytkowanie ma być nie wyższa niż koszt rozmowy lokalnej.

Przez pierwsze trzy miesiące Internet przez TP S.A. dostępny będzie za darmo dla wszystkich zainteresowanych. Po tym okresie wszyscy amatorzy nawigowania po Internecie płacić będą 10 zł miesięcznie, a jeśli będą chcieli mieć także własny adres poczty elektronicznej - 50 zł. Oddzielnie wyceniona będzie możliwość publikowania własnych stron WWW - jak na razie cena nie została jednak ustalona.

Internet budowany przez Telekomunikację Polską S.A. podłączony będzie bezpośrednio do sieci koncernu MCI w Stanach Zjednoczonych. Na początku będzie to łącze o przepustowości 128 Kbps, które docelowo będzie zwiększone do 2 Mbps.

Przedpremierową prezentację na Infosystemie miał także system komunikacji satelitarnej firmy PAGI S.A., działającej w strukturze holdingu Optimusa. Działalność tej firmy idzie w dwóch kierunkach. Pierwszy, obejmuje tworzenie baz danych oraz organizowanie publicznego dostępu do tych baz, serwisów informacyjnych oraz sieci Internet (są to usługi PAGIserve). Drugi kierunek działalności, to budowa i organizacja łączności między sieciami komputerowymi (usługi PAGI-VSAT).

Obecnie PAGI skupia się głównie na promowaniu systemów komunikacji satelitarnej VSAT. Pierwszą, pokazową instalacją jest system transmisji działający w firmie Optimus S.A. Łączy on centralę firmy z pięcioma oddziałami w całym kraju. Wkrótce jednak sieć poszerzona będzie o kolejne miasta.

Choć przepustowość portów komunikacyjnych sieci VSAT nie jest zbyt duża (64 Kbps), to w istniejącej sieci Optimusa podejmowane są próby realizacji usług multimedialnych, takich jak wideokonferencje. Oprogramowaniem realizującym tę usługę jest ProShare firmy Intel. "Przy zestawianiu tylko jednego łącza o wiele tańszym rozwiązaniem jest linia dzierżawiona, jednak jeśli klient chce połączyć kilka odległych oddziałów firmy, to rozwiązanie satelitarne znakomicie się sprawdzi i będzie tańsze" - mówi Andrzej Kasprzyk, szef marketingu PAGI. Zaletą łączności satelitarnej jest fakt, że terminal i antenę (o średnicy 1,2 lub 1,8 m) można umieścić praktycznie w dowolnym miejscu. Jest to atrakcyjne dla tych firm, których oddziały znajdują się w miejscach, gdzie niedostępne są inne sposoby łączności (okablowanie). Jedynym ograniczeniem w tym przypadku jest zasięg satelity komunikacyjnego Eutelsat II F2 (Europa, północna część Afryki, zachodnia część Azji). Dodatkowe informacje o systemie PAGI-VSAT uzyskać można na serwerzehttp://www.pagi.pl/

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200