W Polsce powstanie nowoczesna fabryka światłowodów

Wczoraj w Lubartowie ruszyła budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego Technologii Światłowodowych dla Przemysłu, którego właścicielem jest należąca do polskiej grupy InPhoTech lubelska spółka IPT Fiber. Inwestycję, której całkowity koszt wyniesie ok. 110 mln zł, realizuje firma STRABAG.

Grafika: ipt-fiber

Prawie połowa inwestycji (51 milionów złotych) to kwota dofinansowania pochodząca ze środków publicznych. Będzie to jeden z najnowocześniejszych w Europie ośrodków zajmujących się rozwojem technologii światłowodowych nowej generacji. W Lubartowie będą projektowane i wytwarzane światłowody specjalne, w tym polski światłowód siedmiordzeniowy. Testy tego światłowodu wykazały, że każdy z jego rdzeni ma 1,6 tys. gigabitów na sekundę, co dało łącznie transmisję na poziomie 11,2 tys. Gb/s, czyli 11,2 Tb/s (terabita).

Spełniają się marzenia polskich naukowców, a początki ich badań nad światłowodami sięgają lat 70-tych oraz Lublina i UMCSu. Spełniają się również oczekiwania operatorów telekomunikacyjnych w zakresie radykalnego zwiększenia pojemności sieci i jakże istotnego w tych czasach, bezpieczeństwa transmisji danych oraz technologii przyjaznej dla środowiska. Jestem przekonany, że profesjonalizm i międzynarodowe doświadczenie w realizacji obiektów strategicznych przez firmę STRABAG, zagwarantuje wysoką jakość zarówno części budowlanej jak i technologicznej naszej inwestycji oraz terminowe wykonanie.” - podsumował w trakcie spotkania w urzędzie miasta Lubartów, Krzysztof Witoń, prezes zarządu IPT Fiber.

Zobacz również:

  • Musk obraził się na Kalifornię. Chce przenieść swoje firmy do innego stanu
  • Inwestycja Intela w Polsce wkracza w nowy etap
  • Pierwsza europejska fabryka firmy Huawei powstanie we Francji

Podczas aktu wmurowania kamienia węgielnego Wojciech Trojanowski (członek zarządu firmy STRABAG) powiedział: „W ramach projektu dostarczymy także wyposażenie do produkcji światłowodów. Tym samym powstanie nowoczesny zakład z halami wytwarzania szkła oraz laboratorium optycznym. Jestem przekonany, że nasz doświadczony zespół przekaże inwestycję w zakładanym czasie”.

Źródło: ipt-fiber

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200