W Polsce kupujemy mniej komputerów

Z kilkumiesięcznym opóźnieniem w stosunku do rynków amerykańskiego i europejskiego dotarł do Polski kryzys na rynku PC. Po raz pierwszy, w III kwartale br., spadła sprzedaż komputerów. Mimo wzrostu sprzedaży notebooków aż o 20% i serwerów intelowskich o 9%, klienci kupili w sumie o ponad 10% komputerów mniej.

Z kilkumiesięcznym opóźnieniem w stosunku do rynków amerykańskiego i europejskiego dotarł do Polski kryzys na rynku PC. Po raz pierwszy, w III kwartale br. spadła sprzedaż komputerów. Mimo wzrostu sprzedaży notebooków aż o 20% i serwerów intelowskich o 9%, klienci kupili w sumie o ponad 10% komputerów mniej. Jeszcze w pierwszej połowie roku producenci odnotowali niewielki 2-proc. wzrost sprzedaży. Od początku roku sprzedano ok. 480 tys. PC.

W III kwartale br. na pierwszym miejscu pod względem liczby sprzedanych komputerów znalazła się JTT (19,3 tys.). Drugie miejsce zajął Optimus (17 tys.), a trzecie Compaq Computer (16,5 tys.). JTT pozycję tę osiągnęła m.in. w wyniku podpisania kontraktów z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Dzięki współpracy z Ogólnopolską Fundacją Edukacji Komputerowej i Prokom Software firma dostarczy do liceów i gimnazjów ok. 4,1 tys. komputerów. Na umowach z MEN korzystają także Optimus (4,5 tys. komputerów) i NTT (4,3 tys.).

Zobacz również:

  • Indie znoszą zakaz wykorzystywania kart operatora MasterCard
  • Sytuacja makroekonomiczna nie wpływa na Apple
  • Oracle tnie koszty i zwalnia pracowników?

Pomimo że dotychczas ze 103 mln zł przeznaczonych na budowę pracowni internetowych w gimnazjach i liceach wydano jedynie 58,5 mln zł, są to ostatnie w 2001 r. zakupy komputerów dokonane przez resort edukacji. Ze względu na kłopoty budżetowe pozostałe wydatki zablokowano. Zakupy komputerów do szkół znalazły się wśród wstrzymanych inwestycji, dzięki którym nowy rząd zamierza zmniejszyć deficyt budżetowy o co najmniej 8 mld zł. "W trzecim kwartale rozstrzygnęliśmy sześć przetargów. Kolejne trzy zostaną prawdopodobnie wstrzymane" - powiedziano nam w Biurze Administracyjnym MEN.

Według najnowszego raportu IDC, w III kwartale br. sprzedaż komputerów PC na świecie spadła o blisko 14%, natomiast w stosunku do poprzedniego kwartału zmniejszyła się o 1%. Przez ostatnich kilka lat producenci sprzętu byli przyzwyczajeni do wzrostu z kwartału na kwartał średnio o 15%. Od lipca br. do września na całym świecie sprzedano 29 mln komputerów (33 mln rok wcześniej).

***

<B>Najwięksi producenci PC w Polsce po trzech kwartałach 2001 r.</B>

<B>Optimus</B> - 43,5 tys. szt.

<B>Compaq Computer</B> - 41,5 tys. szt.

<B>JTT Computer</B> - 35,5 tys. szt.

<B>NTT Systems</B> - 34,2 tys. szt.

<B>Dell Computer</B> - 24,1 tys. szt.

***

Więcej w CW 40/2001.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200