W Polsce brakuje ponad 10 tys. informatyków

Według raportu przedstawionego przez IDC Poland, na polskim rynku poszukiwani są głównie programiści i specjaliści od rozwiązań telekomunikacyjnych.

"Wyniki raportu - przygotowanego na zlecenie jednego z największych producentów sprzętu sieciowego - potwierdza stale rosnąca liczba ofert pracy skierowanych do specjalistów z branży IT. Stanowią one już ponad 10% wszystkich ofert pracy zamieszczanych na portalu infoPraca" - twierdzą jego autorzy.

W Polsce brakuje ponad 10 tys. informatyków

Oferty pracy IT w Polsce

Najbardziej poszukiwani są obecnie programiści, to aż 30% wśród ofert pracy dla informatyków, które zamieszczono w infoPraca.pl. Równie duże jest zapotrzebowanie na informatyków specjalizujących się w rozwiązaniach telekomunikacyjnych (22%) i konsultingu. Specjaliści zajmujący się sprzętem komputerowym, to już tylko 10% ofert pracy. Poszukiwani są także specjaliści z zakresu baz danych (8%), systemów ERP (3%), kontroli jakości (3%) i zarządzania projektami (3%) a także konsultanci i wdrożeniowcy (13%).

Zobacz również:

  • Nowy członek zarządu Microsoft
  • Pokolenie Z nie będzie w stanie wypełnić luki w umiejętnościach cyfrowych
  • Zainteresowania czy moda – jak planować karierę w IT?
W Polsce brakuje ponad 10 tys. informatyków

Oferty pracy IT w Austrii

Struktura ofert pracy dla informatyków w portalu infoPraca oraz w siostrzanych portalach w takich krajach jak Austria, Włochy i Hiszpania jest podobna, a w niektórych specjalnościach wręcz identyczna. Największe zapotrzebowanie na programistów notujemy w Hiszpanii. To aż 45% opublikowanych ofert pracy. W pozostałych krajach 30% to oferty pracy dla programistów i analityków.

W Polsce brakuje ponad 10 tys. informatyków

Oferty pracy IT w Hiszpanii

Zauważalne są jednak pewne różnice w strukturze zapotrzebowania. Tylko w Polsce jest tak wysokie, bo sięgające aż 22%, zapotrzebowanie na specjalistów z branży telekomunikacyjnej. We Włoszech sięga ono 11%, w Hiszpanii 8% a w Austrii - 6% ofert pracy w branży IT.

W Polsce brakuje ponad 10 tys. informatyków

Oferty pracy IT we Włoszech

"W branży IT popyt na wykwalifikowanych pracowników nie jest i nie będzie długo jeszcze zaspokojony" - uważa Beata Szilf-Nitka, country manager serwisu infoPraca.pl. "Duże firmy poszukują potencjalnych pracowników już wśród studentów 2 i 3 roku. Organizują szkolenia, praktyki i w inny sposób starają się związać z sobą przyszłych absolwentów" - dodaje.

Jak wynika z prognoz, ten niedobór informatyków będzie się zwiększał z każdym rokiem. "To dobra wiadomość dla osób, które studiują na kierunkach informatycznych czy telekomunikacyjnych bądź też już pracują. Taka sytuacja na rynku pracy znaczenie wzmacnia ich pozycję negocjacyjną, jeśli ich aplikacjom towarzyszą odpowiednie kwalifikacje" - konkludują autorzy raportu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200