W Opolu otwarto nowoczesne laboratorium

W opolskim oddziale Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Opolu otwarto specjalistyczne laboratorium. Placówka, wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt wart 4,5 mln zł, będzie m.in. badać materiały budowlane, nawierzchnie drogowe, wody czy powietrze.

Laboratorium Innowacyjnych Materiałów i Monitorowania Środowiska – bo tak nazywa się otwarta w czwartek w Opolu jednostka - doposażone zostało m.in. w zestaw urządzeń, który może być wykorzystywany np. do oznaczania skażeń środowiska, w miejscach, gdzie były prowadzone próby nuklearne; do badań dotyczących ilości materiałów odnawialnych w paliwach albo zawartości materiałów naturalnych i sztucznych w takich produktach jak papier, tworzywa sztuczne, biopaliwa czy żywność. „To najwyższej klasy sprzęt, drugi taki zestaw w kraju. Pierwszy ma Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Warszawie” – mówił podczas czwartkowego otwarcia laboratorium Michał Lenkiewicz z tej placówki.

Prócz tego w siedmiu specjalistycznych pracowniach opolskiego laboratorium zgromadzono urządzenia, które mają badać i pomagać w opracowywaniu autorskich rozwiązań m.in. w zakresie materiałów budowlanych, gospodarki odpadami, bioinżynierii, wpływu produktów codziennego użytku na emisję dwutlenku węgla albo pomiarów ilości paliwa w paliwie. Mogą tu być również prowadzone analizy śladowych ilości pierwiastków przydatne np. w kryminalistyce, badaniach archeologicznych, medycznych, biologicznych czy geologicznych.

Zobacz również:

Instytut i uruchomione w nim laboratorium będzie wykorzystywane do badań naukowych, ale też ma świadczyć usługi na rzecz przedsiębiorstw czy instytucji. Kierownik katedry technologii materiałów budowlanych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. dr hab. inż. Jan Deja podkreślił, że zna wiele ośrodków badawczych w Europie zajmujących się podobną problematyką, ale w jego opinii ich pracownicy po przyjeździe do Opola „będą mieli kompleksy”, gdy zobaczą wyposażenie laboratorium. Dodał, że jest przekonany, iż ze strony instytucji i firm będą w najbliższym czasie rosły potrzeby dotyczące badań, jakie świadczy lub może świadczyć opolska jednostka.

Otwarte w czwartek laboratorium kosztowało 4,5 mln zł, z czego ponad 1,8 mln zł stanowiła unijna dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Powstało ono w ramach projektu Opolska Platforma Innowacji, która ma łączyć sektor badawczo-rozwojowy z przedsiębiorstwami. Program ten realizuje Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. Dyrektor Centrum Arkadiusz Tkocz podkreślił, że branża budowlana – której zwłaszcza ma służyć nowe laboratorium – to tzw. inteligentna specjalizacja regionu opolskiego. „Na pewno więc technologie związane z tą branżą będą się wpisywać w następny okres unijnego programowania jako te, które trzeba wspierać” – zapowiadał Tkocz.

Członek zarządu woj. opolskiego Antoni Konopka dodał, że w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014 – 2020 znaczna pula pieniędzy ma być przeznaczona na innowacje, badania i rozwój oraz współpracę nauki i przedsiębiorców.

Laboratorium Innowacyjnych Materiałów i Monitorowania Środowiska powstało w Oddziale Inżynierii Procesowej Materiałów Budowlanych w Opolu. Placówka ta jest jednym z czterech oddziałów, które wchodzą w skład Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Dyrektor Instytutu dr Stanisław Traczyk mówił w czwartek w Opolu, że to największa jednostka w kraju, która w szerokim zakresie zajmuje się problematyką materiałów budowlanych. Zatrudnia – w Warszawie, Krakowie, Gliwicach i Opolu – 440 osób.

PAP - Nauka w Polsce

kat/

autor: PAP

źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,398907,w-opolu-otwarto-nowoczesne-laboratorium.html


TOP 200