W Łodzi o połączeniach

Podczas dziewiątej edycji targów Intertelekom swoją ofertę przedstawiło ponad 240 firm.

Podczas dziewiątej edycji targów Intertelekom swoją ofertę przedstawiło ponad 240 firm.

Nagrody na Intertelekom '98

Złoty Medal Targów Intertelekom '98 - system teleinformatyczny CHART 200 - Mikrotel Sp. z o.o.

Puchar Ministra Łączności za najlepszy polski produkt - centrala DGT 3450/M - DGT Sp. z o.o.

Medal Wojewody Łódzkiego - światłowodowy system dostępowy FD8-1 - Biatel Sp. z o.o.

W trzech łódzkich halach w Łodzi odbyły się po raz dziewiąty Międzynarodowe Targi Łączności Intertelekom. Oprócz tradycyjnych wystawców prezentujących okablowanie, urządzenia teletransmisyjne, kontrolno-pomiarowe i zasilające oraz centrale i aparaty telefoniczne, swoje usługi prezentowali również operatorzy telefonii komórkowej i analogowej. Ofertę przedstawiło 241 firm z kraju i zagranicy.

Sieć inteligentna i komórki

Telekomunikacja Polska SA skoncentrowała się na promocji sieci inteligentnych i dostępnych w nich usług. Pierwszy pakiet ośmiu usług ma być udostępniony we wrześniu br. Oprócz działającej już Infolinii 800, będą to m.in. połączenie z podziałem opłat między dzwoniącego i abonenta (prefiks 801), uniwersalny numer telefonu w całym kraju (804) i możliwość tworzenia sieci wirtualnych.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się promocja telefonów komórkowych i akcesoriów. Ericsson, Elektromontaż-Eksport SA oraz Bosch Telekom prezentowały nowe modele, które niebawem znajdą się na rynku. Bosch pokazał tzw. telefon dwumodowy - Dual-Com 738 - pracujący zarówno w sieciach DCS 1800, jak i GSM 900. Aby korzystać z jednej lub drugiej sieci, należy wymienić kartę SIM danego operatora.

Zestaw do internetowej telewizji, składający się z przystawki do telewizora, klawiatury i pilota, prezentowała gdańska firma Mikronet. Bez modemu zestaw kosztuje ok. 1,5 tys. zł. Firma współpracuje już z warszawskim operatorem ATM SA i zamierza podpisać umowy z kilkoma lokalnymi dostawcami usług internetowych, którzy sprzedawaliby produkt wraz z możliwością jednoczesnego założenia konta internetowego.

Systemy dla operatorów

Wśród prezentowanych rozwiązań dużą grupę stanowiły systemy dla operatorów telekomunikacyjnych oraz oprogramowanie wykorzystywane w firmach mających własne centrale telefoniczne. Z myślą o hotelach powstał nagrodzony na targach system CHART 200 firmy Mikrotel. Umożliwia on integrowanie usług telekomunikacyjnych i informatycznych. Składa się z centrali telefonicznej, aparatów cyfrowych i aplikacji dla hoteli. Przeznaczony jest dla pracowników recepcji, którzy za jego pośrednictwem mają wgląd w listę gości, stan pokoi, rachunki telefoniczne. Każda rozmowa jest rejestrowana i taryfikowana. Istnieje możliwość określania limitów połączeń dla każdego z gości.

Bardziej specjalistycznym rozwiązaniem przeznaczonym dla operatorów telekomunikacyjnych są dwa produkty łódzkiej firmy Fast - Systemy Komputerowe. Pierwszy z nich - Paszportyzacja - służy do komputerowej inwentaryzacji poszczególnych elementów sieci telekomunikacyjnych. Powstał dzięki współpracy z Zakładem Telekomunikacji w Radomiu. Ma graficzną bazę danych, która umożliwia dostęp do tzw. informacji paszportowych i ich aktualizację z poziomu schematu sieci. Użytkownik może wybrać dowolny jego element i dotrzeć do danych opisujących go w bazie. Istnieje także możliwość szczegółowego przejrzenia trasy - od centrali do konkretnego abonenta. Tę funkcję systemu wykorzystuje program Biuro Napraw, za pomocą którego mogą być rejestrowane reklamacje, kontrolowany stan poszczególnych linii oraz prowadzona statystyka i ewidencja przyjętych uszkodzeń.


TOP 200