W Lesznie uruchomiono prototypowy systemu e-Recepta

Lekarze oraz farmaceuci z Leszna i powiatu leszczyńskiego mieli okazję po raz pierwszy poznać praktyczne działanie systemu e-Recepta. Całą Polskę system miałby objąć w roku 2014.

Inauguracja prototypu oznacza, że leszczyńskie placówki medyczne, gabinety lekarskie oraz apteki mogą rozpocząć realizację recept również w formie elektronicznej obok funkcjonującej formalnie recepty papierowej. Przedstawiciele rządowego Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia - jednostki, która wdraża projekt - rozwiali wątpliwości, licznie zgromadzonych na spotkaniu lekarzy i farmaceutów, wyjaśniając, że tradycyjna recepta papierowa będzie nadal jedyną obowiązującą formą zakupu produktów leczniczych, gdyż tak stanowią aktualne przepisy prawa.

"Na etapie realizacji prototypu elektroniczny wyciąg z recepty papierowej będzie wsparciem dla tych placówek zdrowotnych, które chcą i widzą korzyści z równoczesnego zastosowania nowego rozwiązania. Obecny rozwój cywilizacyjny i postęp zmusza nas do wykorzystywania nowoczesnych narzędzi komunikacyjnych również w ochronie zdrowia. Nasze rozwiązanie będzie rozwiązaniem przyjaznym dla użytkowników, bezpiecznym i efektywnym" - wyjaśnił dr Leszek Sikorski, dyrektor CSIOZ.

Zobacz również:

  • Już w sześciu krajach można wykupić polską e-receptę

Wymieniając powody, dla których warto rozważyć włączenie się w realizację prototypu twórcy systemu jednoznacznie podkreślali, że będzie to poprawa bezpieczeństwa leczenia pacjenta, lepsze zarządzanie czasem oraz poprawa jakości, którą już teraz odczują pacjenci oraz profesjonaliści medyczni. "Cieszę się, że właśnie nam, lekarzom Wielkopolski, przypadło w udziale tworzyć lepsze warunki obsługi pacjenta. Nieczęsto mamy okazję, by uczestniczyć w momentach historycznych, przełomowych o znaczeniu pozytywnym, w działaniach zależnych od nas, które w pamięci potomnych przywoływane będą jako przykłady naszej dalekowzroczności. Udział w realizacji prototypu daje nam możliwość kształtowania przyszłości" - wyraził swoje poparcie dla projektu dr Krzysztof Kordel, Prezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.

Podczas spotkania podkreślono przejściowy charakter prototypu, z którego dopiero wnioski posłużą do opracowania docelowego systemu recepty elektronicznej w Polsce. Przywołując słowa dr Leszka Sikorskiego, począwszy od prototypu w ciągu następnych dwóch lat mamy szansę dołączyć do krajów, które już teraz wykorzystują elektroniczną komunikację w zakresie realizacji recept.

Wersja minimum e-recepty to wypisywanie elektroniczne, nie odręczne leków. Ale istniejące na rynku systemy umożliwiają też dostęp - zarówno w lekarskim gabinecie, jak i w aptece - do informacji o wszystkich przepisanych pacjentowi lekach. Najbardziej zaawansowane programy mogą podpowiadać lekarzowi, jakie leki powinien przepisać przy danej chorobie, ile kosztują i czy wchodzą w interakcje z tymi, które pacjent już bierze. CSIOZ wymieniał wiele korzyści jakie przyniesie pacjentom i lekarzom system - eliminacja kosztownych i uciążliwych pomyłek w papierowych receptach, skrócenie czasu wypłacania pieniędzy aptekom przez NFZ, trudniejsze fałszowanie recept i wyłudzanie pieniędzy, czy dostęp lekarzy do poradnika terapeutycznego. Kiedy będziemy mogli korzystać z dobrodziejstw e-recepty? Kilka miesięcy temu Leszek Sikorski, dyrektor CSIOZ mówił, że projekt e-recepty w całym kraju rozpocznie się w 2013 r. a zakończy w 2014 r.

Twórcy e-Recepty zaznaczyli, że każda placówka medyczna, każda apteka oraz każdy lekarz mogą uczestniczyć w realizacji prototypu, gdyż łączność z systemem została zapewniona niezależnie na dwa sposoby - poprzez specjalistyczne oprogramowanie, z którego na co dzień korzysta lekarz i farmaceuta, jak również za pośrednictwem niezależnych i bezpiecznych aplikacji dostępnych w internecie. W ciągu najbliższych dni prototyp będzie wdrażany w siedzibach usługodawców, a farmaceuci i lekarze będą szkoleni w zakresie jego obsługi.

"Rozmowy zapoczątkowane dzisiaj będą kontynuowane w trakcie kolejnych, podobnych spotkań. Konferencja utwierdziła nas w przekonaniu, jak ważne jest podjęcie dialogu ze środowiskiem medycznym i farmaceutycznym podczas wprowadzania nowych rozwiązań, szczególnie w tak wrażliwej sferze jaką jest niewątpliwie ochrona zdrowia" - podsumował dr Kajetan Wojsyk z CSIOZ.

Więcej o prototypie systemu e-Recepta można znaleźć na stronach CSIOZ.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200