W Krakowie otwarto Life Science Park

W Krakowie otwarto w czwartek Life Science Park. Trzy nowoczesne budynki są przeznaczone dla firm prowadzących badania w dziedzinach: biotechnologii, farmacji, chemii i medycyny.

Inwestycja realizowana w dwóch etapach od 2005 r. kosztowała w sumie 184 mln zł, z czego 158 mln zł to środki pochodzące z funduszy UE i budżetu państwa, a 26 mln zł to środki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Na terenie Parku Life Science funkcjonuje ponad 30 firm (w tym 16 tzw. start-upów). Są wśród nich m.in. firma Biomantis, która przygotowuje opatrunki na trudno leczące się rany, Egzotech tworząca roboty wykorzystywane w rehabilitacji i Selvita SA – spółka biotechnologiczna opracowująca nowe leki.

Zobacz również:

W obiektach o łącznej powierzchni ok. 20 tys. m kw., ok. 9 tys. m kw. to laboratoria.

"Chcemy na terenie parku stworzyć Centrum Badań Klinicznych oraz uruchomić linię farmaceutyczną do produkcji małych partii leków. Umożliwi to produkcję leków od fazy badań klinicznych do wprowadzenia ich na rynek” – mówił Paweł Błachno, prezes spółki Jagiellońskie Centrum Innowacji (JCI), która zarządza Parkiem.

Otwarcia Life Science Parku dokonali w czwartek rektor UJ prof. Wojciech Nowak, były rektor uczelni prof. Franciszek Ziejka i prezes JCI Paweł Błachno.

„Park Life Science to połączenie dwóch sfer: uczelni publicznej i biznesu. Tego typu przedsięwzięcia niosą nie tylko wyzwania i ryzyko, ale też wymagają zaangażowania. Ludziom, którzy w tę pracę potrafią się zaangażować i doprowadzić do realizacji idei w naszych warunkach, należą się Oscary” – powiedział podczas uroczystości rektor UJ prof. Wojciech Nowak. Jak podkreślił uniwersytet, który obchodził 650-lecie istnienia, pamiętając o przeszłości będzie patrzył mocno w przyszłość.

Były rektor UJ prof. Ziejka życzył twórcom i pracownikom firm w Life Science Park, by w jego murach powstawały wynalazki godne Nagrody Nobla.

Podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel mówiła, że mariaż nauki z gospodarką to najlepsza praktyka. „Taka droga jest przed naszą nauką i naszymi przedsiębiorcami. Jeżeli chcemy mówić o gospodarce opartej na wiedzy, o komercjalizacji prac badawczo rozwojowych, to musimy patrzeć, co się dzieje w tym parku” – mówiła Wendel. Gratulowała twórcom Life Science Parku, że udało się im przyciągnąć spółki start up.

Podsekretarz stanu w ministerstwie nauki i szkolnictwa wyższego Jacek Guliński podkreślił, że krakowski Life Science Park należy do najbardziej prężnych ośrodków tego typu w kraju. „Ten park bazuje na potężnym potencjale ludzkich umysłów skoncentrowanych na Uniwersytecie i w tym Kampusie” – mówił Guliński.

Marszałek województwa Marek Sowa powiedział podczas uroczystości, że biotechnologie to sektor, w którym Małopolska upatruje swojej szansy na rozwój i pozyskiwanie przedsiębiorców.

Life Science Park funkcjonuje w sąsiedztwie III Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

PAP - Nauka w Polsce

wos/ dym/ krf/

autor: PAP

źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,402236,w-krakowie-otwarto-life-science-park.html


TOP 200