W Internecie Android szybszy od iPhone'a

Nowe badania prędkości w sieci, przeprowadzone przez Blaze Software, pokazały, że przeglądarka Androida wczytywała strony średnio o 52 proc. szybciej niż ta na smartfonie Apple. Testy przeprowadzono na iPhonie 4 i Google Nexus S przy użyciu połączenia Wi-Fi.

Firma Blaze przeprowadziła 45 000 testów na stronach z listy 1000 największych firm w USA. W czasie testów Android wczytywał je szybciej od iPhone’a w 84 proc. przypadków.

Ustalono jednak, że przewaga Androida spadała na stronach zaprojektowanych dla urządzeń mobilnych, gdzie Chrome był szybszy od Safari o 3 procent. Na pozostałych stronach był szybszy o 59 procent. Daje to Androidowi przewagę na rynku tabletów, gdzie ludzie oczekują wyświetlania pełnych stron, a nie ich uproszczonych wersji.

Zobacz również:

  • Poprawa na rynku smartfonów
  • Fizyczna karta SIM czy wirtualny eSIM? Oto najważniejsze różnice
  • Google zapłacił miliardy za to, aby być domyślną wyszukiwarką na różnych urządzeniach

Przetestowano także wpływ nowego silnika JavaScript na szybkość otwierania stron w przeglądarkach Androida i iPhone’a . Badacze z Blaze Software podają, że zarówno na jednej, jak i drugiej platformie nie miał on większego znaczenia przy standardowym przeglądaniu Internetu. Nowy silnik może natomiast usprawnić pracę aplikacji AJAX.

Aplikacje mobilne są bardzo popularne, więc poprawa ich funkcjonowania jest ważna. Firma badawcza ChangeWave podaje, że 14 proc. użytkowników smartfonów najbardziej lubi w nich aplikacje, 12 proc. łatwość użytkowania i tyle samo dostęp do Internetu.

Aktualizacja: 21 marca 2011 15:48

Do pomiarów użyto aplikacji WebView opartej na przeglądarce Chrome oraz aplikacji UIWebView opartej na Safari. Blaze Software podaje, że przy właściwej konfiguracji, czas ładowania stron w tych aplikacjach jest identyczny z czasem uzyskiwanym przez domyślne przeglądarki Androida 2.3 oraz iOS 4.3, na podstawie których zostały one przygotowane. Programy te są częścią darmowego serwisu dostępnego na stronie Blaze Software.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200