W IT w Polsce nadal zarabia się najwięcej

Jak wynika z najnowszego VIII Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak, działy IT, podobnie jak w ubiegłych latach, są tymi w których zarabia się najwięcej. W ubiegłym roku administratorzy baz danych zarabiali 6 000 zł, programiści baz danych 5 600 zł, a testerzy oprogramowania 4 650 zł.

Pracownicy działów IT nadal są w czołówce jeśli chodzi o zarobki. Mediana wynagrodzeń w dziale IT wyniosła w 2010 r. prawie 5 150 zł. Pracownicy działów IT zarabiali więc 14% więcej niż osoby w marketingu i 28% więcej niż osoby zajmujące się sprzedażą.

Zarobki pracowników IT w znacznej mierze zależą jednak od branży. W 2010 r. najlepiej wiodło się informatykom pracującym w bankowości oraz telekomunikacji. Zarobki w tych branżach wahały się w granicach 4 250 zł u pracowników szeregowych do 9 800 zł na stanowisku kierowniczym.

Zobacz również:

  • Nie znam firmy, której strategia nie byłaby dziś cyfrowa - rozmowa z Andrzejem Zającem, Prezesem Zarządu Integrated Solutions
W IT w Polsce nadal zarabia się najwięcej

Najgorzej opłacani byli pracownicy działów IT w sektorze publicznym. Pracownicy szeregowi zarabiali tam w ubiegłym roku 2 600 zł, a osoby na stanowiskach kierowniczych 6 000 zł, czyli prawie 4 000 zł mniej niż w bankowości.

W IT w Polsce nadal zarabia się najwięcej

Pod lupę wzięto wynagrodzenia administratorów baz danych, programistów baz danych, testerów oprogramowania, webdeveloperów, webmasterów i grafików komputerowych. Wśród nich najwyższymi zarobkami mogli się pochwalić w 2010 r. administratorzy baz danych, programiści baz danych i testerzy oprogramowania. Zarabiali oni między 6000 zł a 4 650 zł. Zarobki webdeveloperów oscylowały w granicy 3 500 zł, nieco mniej zarabiali webmasterzy, a poniżej 3000 zł graficy komputerowi.

W IT w Polsce nadal zarabia się najwięcej

Sedlak&Sedlak zbadał też w jakich miastach zarobki informatyków są najwyższe. Różnice w wysokości wynagrodzenia dla specjalisty IT w kilku polskich miastach różnią się nawet o 1 500 zł. Specjalista IT w Warszawie mógł w ubiegłym roku zarobić 6 000 zł, w Poznaniu i Gdańsku 5 000 zł, a w Łodzi 4 400 zł.

W IT w Polsce nadal zarabia się najwięcej

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2010 roku

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200