W IT prawie 14 tys. zł z dyplomem MBA

W 2012 roku zarobki osób, które ukończyły studia MBA, kształtowały się na poziomie 13,3 tys. zł brutto. W IT ta kwota jest wyższa.

Poziom wynagrodzenia pracowników z dyplomem Master of Business Administration znacznie odbiega od płac osób o innym wykształceniu. "Jednym z czynników wpływającym na zarobki po studiach MBA jest specyfika tych kursów. Zazwyczaj decydują się na nie osoby z pokaźnym dorobkiem zawodowym, nierzadko zajmujący stanowiska menedżerskie" - mówi Magdalena Witek z Sedlak & Sedlak.

Jak wynika z badania "Kandydat 2012" zrealizowanego dla Pracuj.pl, osoby mające dyplom MBA w perspektywie najbliższych 3 lat oczekują wynagrodzenia powyżej 8,5 tys. zł netto (12,1 zł brutto). Oczekiwania tej grupy nie odbiegają od jej realnych zarobków. Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, w 2012 r. mediana ich zarobków wynosiła 13,3 tys. zł i była o 166% większa od wartości płac pracowników, którzy ukończyli studia podyplomowe (5 tys. zł). Dla porównania osoby z doktoratem zarabiały 4,9 tys. zł, a mediana płac osób z wykształceniem wyższym magisterskim wynosiła 4,8 tys. zł brutto.

W 2012 r. najwyższe wynagrodzenia spośród osób mających dyplom MBA otrzymywali zatrudnieni w przemyśle lekkim. Mediana ich wynagrodzeń sięgała 17 tys. zł brutto. Zarobki na poziomie 15 tys. zł brutto odnotowano wśród absolwentów MBA pracujących w telekomunikacji, a wśród pracowników branży IT 13,7 tys. zł.

Jak kształtowały się zarobki osób z dyplomem MBA na poszczególnych szczeblach zarządzania? "Płace rzędu 11,2 tys. zł brutto otrzymywali kierownicy zarządzający grupą do 10 osób. O 800 zł więcej zarabiali kierownicy dużych zespołów. Dyrektorzy po studiach MBA otrzymywali wynagrodzenie na poziomie 20 tys. zł" - dodaje specjalista z Sedlak & Sedlak.

W IT prawie 14 tys. zł z dyplomem MBA
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200