W IT nietrudno o pracę

Według wyników kilku cykli badania Antal Global Snaphot, IT jest jedną z branż, gdzie pracodawcy zatrudniają najbardziej dynamicznie.

Ostatni rok pokazuje, że deklaracje zatrudnienia specjalistów IT w przeciągu ostatniego roku nie spadały poniżej 50% przy umiarkowanym odsetku deklarowanych zwolnień. Świadczy to o tym, że jest to branża, gdzie wykwalifikowanym specjalistom i menedżerom najłatwiej znaleźć pracę. Według badania wynagrodzeń Antal International stawki w tej branży w Polsce wynoszą średnio około 12 000 PLN brutto miesięcznie. "Przykładowo, Java Developer w Warszawie może zarobić 8000-11 000 PLN brutto miesięcznie, Project Manager w dużej firmie IT otrzymuje wynagrodzenie miesięczne w wysokości 15 000-25 000PLN brutto, a konsultant SAP w zależności od doświadczenia zarabia od 12 000 do 17 000 PLN brutto miesięcznie. Oczywiście wszystko zależy od doświadczenia, wielkości firmy i sektora" - mówi Monika Daczka, Team Leader Antal International, specjalizująca się w rekrutacji specjalistów i menedżerów IT. Stanowiska obsadzane w ramach współpracy kontraktowej, ze względu na specyfikę wiążą się z wyższym wynagrodzeniem, co dla specjalistów jest dodatkową zachętą. Przykładowo, kontraktowy programista JAVA może liczyć w Polsce na wynagrodzenie w wysokości 50-80 PLN/godz., a w Niemczech na zarobek rzędu 50-80 euro/godz.

Polscy informatycy są też coraz lepiej wykształceni, mają bardziej elastyczne podejście do pracy i są otwarci na częste zmiany. "O ile kiedyś ważna była stabilna posada, o tyle teraz coraz więcej osób częściej zmienia pracę, zakłada własną działalność, jest otwartych na różne formy współpracy. Polska jest znana z wysokiego poziomu edukacji i szkolenia specjalistów IT, dlatego też są oni cenieni na całym świecie. Znowu mamy do czynienia z rynkiem pracownika, co przekłada się na coraz większe oczekiwania wobec warunków zatrudnienia i pracodawcy" - zauważa Monika Daczka, Team Leader Antal International, specjalizująca się w rekrutacji specjalistów i menedżerów IT. Czego oczekują młodzi specjaliści IT od pracodawców? W badaniu Antal Inernational "Najbardziej pożądani pracodawcy 2011 w opinii specjalistów i menedżerów" dla ponad połowy respondentów powodem, dla którego chcieliby podjąć zatrudnienie w danej firmie jest jej wielkość i prestiż (58%) oraz styl zarządzania i kultura organizacyjna (50%). Dopiero na trzecim miejscu plasuje się wynagrodzenie i benefity (42%). "Wynagrodzenie, które i tak w tej branży utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie, odgrywa mniejszą rolę zwłaszcza w przypadku pokolenia Y. Młodzi specjaliści IT cenią sobie work life balance, otwartą kulturę organizacyjną. Często wybierają elastyczne formy zatrudnienia, chcąc zgodnie z własnymi preferencjami zarządzać czasem, realizować swoje pasje, np. dalekie podróże" - komentuje Monika Daczka, Team Leader Antal International, specjalizująca się w rekrutacji specjalistów i menedżerów IT.

Szerokie możliwości kariery i utrzymująca się wysoka dynamika zatrudnienia sprawiają, że informatyka jest coraz częściej wybieranym kierunkiem studiów. W tym roku informatyka była piątym najpopularnieszym kierunkiem studiów z liczbą kandydatów wynoszącą 25 435. Same studia jednak nie wystarczają. "Szczególne znaczenie ma wszechstronność pracowników, dlatego od programistów wymaga się nie tylko umiejętności programowania, ale również mile widziana jest wiedza biznesowa, umiejętności analityczne, łatwość nawiązywania kontaktów. Natomiast jeżeli programista planuje rozwijać się w kierunku zarządzania, nierzadko pożądane jest ukończenie studiów MBA, które dają wiedzę dotyczącą zarządzania, finansów i prawa" - podsumowuje Monika Daczka.


TOP 200