W Europie brakuje informatyków specjalizujących się w systemie Linux

Jak podaje Linux Foundation, na europejskim rynku IT daje się odczuć brak doświadczonych informatyków znających dobrze oprogramowanie Linux, co stwarza określone problemy tym firmom, których systemy informatyczne bazują na tej platformie.

W raporcie opracowanym przez Linux Foundation można przeczytać, że blisko 87% osób odpowiedzialnych w firmach za sprawy kadrowe odpowiedziało, że ich priorytetem jest zatrudnienie w 2014 r. informatyków, których specjalnością jest system operacyjny Linux. Jednocześnie 48% deklaruje, że przez następne sześć miesięcy będzie się starać zatrudnić w firmie kolejnych informatyków znających dobrze to oprogramowanie, a 93% twierdzi, że mają z tym poważne kłopoty, gdyż podaż tego rodzaju specjalistów ciągle spada. Jest to tak poważny problem, że blisko 25% szefów firm było zmuszonych z tego powodu przełożyć pewne projekty (bazujące właśnie na systemie Linux) na bliżej nieokreśloną przyszłość.

Badanie pokazało, że na liście najbardziej poszukiwanych specjalistów IT, na pierwszym miejscu znajdują się informatycy specjalizujący się w systemie Linux (tak odpowiedziała 69% ankietowanych osób odpowiedzialnych za zatrudnienie), a na drugim deweloperzy i administratorzy systemów (51%). Trzecie miejsce (32%) zajmują na tej liście specjaliści DevOps (wspólna praca deweloperów i administratorów nad rozwojem i utrzymaniem produktu).

Zobacz również:

  • Jak zabezpieczać systemy OT
  • USA deklasują Chiny na rynku układów scalonych

Siedmiu na dziesięciu specjalistów od Linuksa mówi, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy otrzymali propozycję zmiany pracy. Natomiast 30% odpowiedziało, że otrzymało w tym czasie więcej takich propozycji. Jedna trzecia specjalistów od Linuksa deklaruje, że jeszcze w tym roku na pewno zmieni pracę, a 58% twierdzi, że ze znalezieniem nowego zatrudnienia nie będą mieć żadnych trudności.

Spośród tych informatyków, którzy zamierzają zmienić pracodawcę, 69% odpowiada, że chce w ten sposób zwiększyć swoje zarobki. Kolejnymi dwoma powodami takiej decyzji są: chęć nabycia nowych doświadczeń (59%) oraz zdobycia kolejnych certyfikatów (51%).

Blisko 29% ankietowanych specjalistów od Linuksa odpowiedziało, że ciągu ostatnich sześciu miesięcy proponowano im pracę, w której zarabialiby więcej niż obecnie. 25% odpowiedziało, że w nowym miejscu mieliby bardziej elastyczny czas pracy, a 20%, że w nowej pracy mogliby zdobyć kolejne umiejętności i certyfikaty.

I na koniec ważna informacja dotycząca metodologii badania: w ankiecie brało udział 180 europejskich pracodawców oraz 890 specjalistów od Linuksa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200