W Estonii można głosować przez komórkę

Estoński operator komórkowy EMT, będący spółką zależną TeliaSonera, udostępnił usługę mobilnej identyfikacji umożliwiającą głosowanie przez telefon komórkowy.

W Estonii można głosować przez komórkę
Pozwoliło to mieszkańcom Estonii skorzystać z telefonów komórkowych przy oddawaniu głosów podczas ostatnich wyborów parlamentarnych (6 marca br.). Estonia jest pierwszym krajem, który pozwolił swoim obywatelom głosować w wyborach parlamentarnych przez komórkę.

EMT uruchomiła usługę mobilnej identyfikacji w maju 2007 r. Początkowo była ona dostępna dla klientów EMT na potrzeby usług elektronicznych oferowanych przez sektor prywatny (e-banking, e-usługi) oraz publiczny (państwowy portal eesti.ee, e-podatki). W późniejszym okresie do platformy dołączyli też inni estońscy operatorzy komórkowi. W lutym 2011 r. weszła w życie nowelizacja Ustawy o dokumentach tożsamości, na mocy której od 1 lutego br. mobilna identyfikacja stała się uznawanym przez państwo dokumentem elektronicznym. Poza weryfikacją tożsamości i podpisem elektronicznym umożliwia także oddawanie głosu w wyborach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200