W Afryce rośnie popyt na developerów blockchain

Startup Polygon z Doliny Krzemowej dołącza do afrykańskiej rewolucji blockchain. Chce wspierać kontynent w kolejnej fazie rozwoju tej technologii i przeszkoli co najmniej 2000 profesjonalistów.

Blockchain coraz ważniejszy w Afryce. Polygon chce wspierać developerów /Fot. Materiały własne

Blockchain coraz ważniejszy w Afryce. Polygon chce wspierać developerów /Fot. Materiały własne

Polygon to sieć blockchain, z którą współpracuje wiele popularnych marek, w tym Meta, Adidas, Mercedes-Benz, Stripe czy Reddit. Obecnie wiemy już, że firma chce przeszkolić co najmniej 2000 profesjonalistów w zakresie technologii blockchain Ethereum w Nigerii, RPA, Egipcie, Kenii i Rwandzie.

Ethereum to jeden z najpopularniejszych blockchainów na świecie. Jest zasilany tokenem Ether (ETH) i pozwala na wymianę kryptowalut, uzyskiwanie odsetek z inwestycji poprzez tzw. staking, czy też przechowywanie i sprzedaż NFT (tokeny niewymienne). Do tego umożliwia też rozwój aplikacji gamingowych w modelu play-to-earn.

Zobacz również:

  • Co porażka projektu TradeLens oznacza dla komercyjnych zastosowań blockchain
  • Google Fiber testuje 20-gigabitowy internet dla użytkowników domowych z routerami Wi-Fi 7

Polygon chce przeszkolić min. 2000 osób, a to tylko jedna z inicjatyw tego typu w Afryce. Już teraz istnieją tam takie organizacje jak Africa Blockchain Institute, Blockchain Academy, African Blockchain Center, Knowledge Academy, United Africa Blockchain Association, a także Blockchain Research Institute Africa. Wszystkie zapewniają szkolenia i edukację w zakresie blockchain w Afryce.

W lipcu br. co najmniej 10 tys. startupów w Afryce rywalizowało o 1 mln dol., aby zbudować innowacyjny biznes wokół technologii blockchain w ramach partnerstwa między Humanity Node Protocol (HNP), Web3Africa i Adanian Labs. To pokazuje jak rozwinięta staje się Afryka i jej developerzy, jeśli chodzi o blockchain.

W zeszłym roku 41 afrykańskich startupów blockchain w ośmiu krajach zebrało łącznie 127 mln dol. na rozwój swoich projektów.

Developer blockchain potrzebny od zaraz

Na kontynencie rośnie zapotrzebowanie na programistów blockchain, a założyciele startupów wierzą, że będzie to kluczowa technologia do rozwoju firm z segmentów takich jak Fintech, Agritech, Healthtech, Insurtech i Edtech. Blockchain stwarza możliwości do rozwoju transparentnych, zdecentralizowanych i odpornych na oszustwa rozwiązań.

Dla Afryki blockchain to doskonała technologia, która umożliwia rzeczy, jakie z różnych powodów nie były dostępne wcześniej. Dla przykładu blockchain Cardano umożliwił stworzenie cyfrowych identyfikatorów dla obywateli Zanzibaru, Etiopii i Burundi. Dodatkowo ma potencjał, aby wyeliminować działania związane z manipulacją w systemach wyborczych kontynentu, co miało miejsce w Sierra Leone w 2018 r.

Kiedy inne kraje ciągle ignorują blockchaina, Afryka stawia na tę technologię w coraz większym zakresie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200