W 2022 roku Polska będzie miała strefę lokalną AWS

Kolejny gigant internetowy bardziej otwiera się na Polskę. Amazon Web Services (AWS) ogłosił powstanie tzw. strefy lokalnej (Local Zone) w Polsce. Łącznie ogłosił ponad 30 nowych stref, m.in. w Czechach i Grecji. Są to pierwsze strefy lokalne powstałe poza terytorium USA. Polski rynek cloudowy jest na tyle duży, że wielcy gracze nie mogą przejść obok niego obojętnie.

Fot: materiały prasowe AWS

Jeden z menedżerów dużej spółki IT dwa lata temu, podczas naszej prywatnej rozmowy, stwierdził, że Polska jest w dziwnym momencie, jeśli chodzi o rynek usług chmurowych. Jest to rynek zbyt mały, by na poważnie zainteresowani się nim najwięksi światowi gracze, ale jednocześnie już zbyt duży, by go wciąż ignorować. Takie stanie w rozkroku najwyraźniej się skończyło. Wartość rynku chmurowego rośnie dwucyfrowo, o czym rokrocznie przypominamy, pokazując wyniki naszego raportu Computerworld TOP200. A co ważniejsze, zaczęliśmy być traktowani poważnie. Giganci internetowi deklarowali od jakiegoś czasu, że mocniej wejdą na polski rynek. Wcześniej zrobili to europejscy gracze. W końcu ruszyli ci zamorscy. Swoje regiony ogłosiły Google i Microsoft. Teraz, co cieszy, swoją Local Zone ogłosił AWS. To jeszcze nie region, ale już duży krok w kierunku rosnących rynków. W kwietniu 2020 roku rozmawialiśmy o tym z Tomaszem Stachlewskim, CEE Senior Solutions Architecture Manager w AWS. W wywiadzie sprzed kilkunastu miesięcy, który można przeczytać tutaj, powiedział między innymi: “AWS do niedawna działał jedynie w oparciu o regiony, czyli miejsca, gdzie były fizyczne olbrzymie klastry centrów danych. Obecnie jest ich 22 na świecie a kolejne są w drodze. Tak jak wcześniej wspominałem, nasze portfolio usług jest budowane ściśle w oparciu o to czego klienci od nas oczekują i dlatego też, naszą globalną infrastrukturę rozbudowujemy obecnie o nowy jej element, czyli tzw. local zony – czyli lokalne strefy dostępności. Które stanowią kolejne miejsce, gdzie budujemy nasze centra danych”.

Strefy lokalne AWS to rodzaj wdrożenia infrastruktury AWS, który umieszcza obliczenia, pamięć masową, bazę danych i inne wybrane usługi AWS bliżej dużej populacji, przemysłu i centrów IT, w których obecnie nie istnieje żaden region AWS. Można używać stref lokalnych AWS do uruchamiania aplikacji, które wymagają jednocyfrowych milisekund opóźnienia w przypadkach użycia, takich jak gry w czasie rzeczywistym, migracje hybrydowe, tworzenie treści multimedialnych i rozrywkowych, przesyłanie strumieniowe wideo na żywo, symulacje inżynierskie, AR/VR i wnioskowanie o uczeniu maszynowym na krawędzi.

Zobacz również:

  • Migracja do chmury - jak wygląda i jak się do niej przygotować?
  • Gdzie będzie strefa lokalna AWS w Polsce?
  • AWS, Google Cloud i Azure: porównanie ich funkcji bezpieczeństwa

AWS ogłosił, że uruchomi ponad 30 nowych stref lokalnych AWS w największych miastach na całym świecie. Nowe strefy lokalne AWS będą dostępne od 2022 roku w ponad 21 krajach, w tym w Argentynie, Australii, Austrii, Belgii, Brazylii, Kanadzie, Chile, Kolumbii, Czechach, Danii, Finlandii, Niemczech, Grecji, Indiach, Kenii, Holandii, Norwegii, Filipinach, Polsce, Portugalii i Republikce Południowej Afryki wraz z 16 strefami lokalnymi w Stanach Zjednoczonych, umożliwiając klientom obsługę użytkowników końcowych na całym świecie z jeszcze mniejszym opóźnieniem.

Zasoby przetwarzania w chmurze Amazon są hostowane w wielu lokalizacjach na całym świecie. Te lokalizacje składają się z regionów AWS, stref dostępności i stref lokalnych. Każdy region AWS to osobny obszar geograficzny, który ma wiele odizolowanych lokalizacji, znanych jako strefy dostępności (Availability Zones). Chmura AWS obejmuje obecnie 81 stref dostępności w 25 regionach geograficznych (Regions) na całym świecie.

Każda lokalizacja strefy lokalnej AWS jest rozszerzeniem regionu AWS, w którym można uruchamiać aplikacje wrażliwe na opóźnienia przy użyciu usług AWS, takich jak Amazon Elastic Compute Cloud, Amazon Virtual Private Cloud, Amazon Elastic Block Store, Amazon File Storage i Amazon Elastic Load Balancing w bliskość geograficzna użytkowników końcowych. Strefy lokalne AWS zapewniają bezpieczne połączenie o dużej przepustowości między lokalnymi obciążeniami a tymi działającymi w regionie AWS, umożliwiając bezproblemowe łączenie się z pełnym zakresem usług lokalnych za pośrednictwem tych samych interfejsów API i zestawów narzędzi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200