W 2017 roku w popularności systemów operacyjnych Apple wyprzedzi Microsoft Windows

Liczba sprzedawanych na światowym rynku urządzeń pracujących pod kontrolą Apple iOS oraz macOS w 2017 roku po raz pierwszy będzie większa niż komputerów z Windows.

Takie są najnowsze prognozy analityków Gartnera, a prezentowane dane dotyczą wszystkich urządzeń komputerowych (również smartfonów i tabletów). Pod tym względem zdecydowanym liderem jest oczywiście system Android, a Microsoft Windows i Apple OS walczą o drugą pozycję.

Według Gartnera, systemy iOS/macOS nie tylko zdobędą drugą pozycję w 2017 roku, ale ich przewaga nad Windows będzie się umacniać w latach 2018/2019. Należy tu pamiętać, że dane dotyczą wszystkim urządzeń i na osłabienie pozycji Windows istotnie wpływa popularność iOS i smartfonów iPhone.

Zobacz również:

  • CrowdStrike przeprasza użytkowników komputerów Windows za wczorajszą awarię
  • Google Maps: funkcja prędkościomierza zostanie udostępniona wszystkim użytkownikom urządzeń iOS

W sumie w 2016 roku na rynek trafiło ok. 2,3 miliarda urządzeń komputerowych, a w tym 260 mln (11,2%) pracujących pod kontrolą Windows oraz 248 mln – iOS oraz macOS (dawniej OS X). W przypadku Apple oznaczało to 10% spadek związany przede wszystkim z zmniejszoną sprzedażą smartfonów iPhone.

Analitycy Gartnera przewidują jednak, że w 2017 roku sprzedaż urządzeń Apple wzrośnie o 8% (do poziomu 268 mln sztuk), a w kolejnych latach wciąż będzie rosła, choć nieco słabiej (3%, do 285 mln w 2019).

Jeśli chodzi o Windows to w 2017 roku nastąpi spadek o 3% (252 mln sztuk urządzeń), a kolejnych latach stagnacja (253 mln w 2018 roku) i minimalny 1,8-procentowy wzrost w roku 2019 (257 mln).

Oznacza to, że przewaga systemów Apple nad Windows zwiększy się do 19 mln rocznie w 2019 roku.

W 2017 roku w popularności systemów operacyjnych Apple wyprzedzi Microsoft Windows

Według Gartnera, trwająca od dziesiątków lat przewaga Microsoft Windows nad systemami operacyjnymi Apple symbolicznie zakończy się w 2017 roku. Źródło: Gartner Research.

Prognozy te są odzwierciedleniem przewidywanej stagnacji na rynku smartfonów i tabletów, a przede wszystkim komputerów PC. Ten ostatni element uderza przede wszystkim w Microsoft, bo system Windows jest wykorzystywany główniej w tej kategorii sprzętu. Smartfony pracujące pod kontrolą Windows Mobile nigdy nie miały większego niż 5% udziału w rynku, a ostatnio obniżył się on nawet poniżej jednego procenta.

Natomiast jeśli chodzi o rynek komputerów PC, to Gartner skorygował w dół październikowe prognozy i obecnie przewiduje, że w 2017 roku znów nastąpi spadek sprzedaży o 0,7% (do 266 mln komputerów). Analitycy przesunęli bowiem przewidywany cykl zwiększonego popytu na PC związanego z odświeżaniem infrastruktury sprzętowej w firmach z 2017 na 2018 rok.

Wyniki publikowane przez Gartnera za 2016 roku mówią o 7% zmniejszeniu popytu na PC (268 mln sztuk), a w kolejnych latach sytuacja ma ulec tylko minimalnej poprawie (na 2019 rok Gartner prognozuje sprzedaż 278 mln komputerów).

Dla przypomnienia, w 2012 roku na świecie sprzedano ponad 350 mln urządzeń PC.

W 2017 roku w popularności systemów operacyjnych Apple wyprzedzi Microsoft Windows

Smartfony pracujące pod kontrolą Windows Mobile mają obecnie marginalny udział w rynku nie przekraczający jednego procenta. Źródło: Microsoft, SEC.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200