W 2011 roku trolle patentowe kosztowały amerykańską gospodarkę aż 29 mld USD

Tylko w 2011 roku amerykańskie firmy wydały 29 mld USD na opłaty licencyjne, koszty sądowe i ugody z podmiotami wyspecjalizowanymi w skupowaniu i późniejszym licencjonowaniu patentów technologicznych. Eksperci ostrzegają, że skala kosztów wynikających z działalności trolli patentowych rośnie i może sięgać już nawet 10 proc. środków przeznaczanych na prace badawczo-rozwojowe.

Eksperci Uniwersytetu Bostońskiego podkreślają, że skala kosztów, jakie ponoszą amerykańskie firmy w wyniku działalności trolli patentowych bardzo szybko rośnie. W 2005 roku łączną wartość opłat licencyjnych i kosztów sądowych i innych opłat związanych z działalnością firm wyspecjalizowanych w skupowaniu i sprzedaży prac do patentów technologicznych szacowano na 6,7 mld USD, a już trzy lata później - na 12,6 mld USD. W zeszłym roku działalność trolli patentowych kosztowała amerykańskie spółki aż 29 mld USD. "Wartości te nie uwzględniają jednak mniej oczywistych strat związanych m.in. z opóźnieniami w rozwoju produktów, czy kosztów utraconych korzyści" - czytamy w podsumowaniu badania Boston University. Mianem trolli patentowych określane są podmioty specjalizujące się w pozyskiwaniu na szeroką skalę patentów, celem późniejszego czerpania korzyści finansowych ze sprzedaży praw do wykorzystywania chronionych technologii.

Autorzy badania podkreślają również, że koszty związane z działalnością trolli patentowych są wysokie także w porównaniu z nakładami na prace badawczo-rozwojowe. Według danych za 2009 rok amerykańskie firmy przeznaczyły na badania i rozwój środki rzędu 247 mld USD. Badanie przeprowadzono na grupie 82 amerykańskich firm branży technologicznej. Eksperci twierdzą również, że działania trolli patentowych uderzają przede wszystkim w mniejsze, innowacyjne firmy, których nie stać na finansowanie rzeszy prawników i prowadzenie długotrwałych sporów sądowych. Według analityków mniejsze firmy częściej decydują się na zawarcie ugody. Jej średnia wysokość to kilkaset tysięcy dolarów. Autorzy analizy podkreślają, że koszty ponoszone w wyniku działalności takich firm nie są źródłem żadnej wartości dodanej ani dla rozwoju technologii, ani dla społeczeństwa i jako takie mogą być traktowane w kategorii straty i czynnika hamującego wzrost gospodarczy. Eksperci nawołują do zmiany amerykańskiego prawa patentowego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200