Vodafone kupuje 25% udziałów w Swisscom Mobile

Wartość transakcji, która ma być sfinalizowana w marcu 2001 r., szacowana jest na 2,5 mld USD.

Vodafone Group kupuje 25% udziałów w Swisscom Mobile, dziale komunikacji bezprzewodowej szwajcarskiego operatora telekomunikacyjnego Swisscom. Wartość transakcji, która ma być sfinalizowana w marcu 2001 r., szacowana jest na 2,5 mld USD.

Ponadto w ramach umowy należący do Vodafone niemiecki operator bezprzewodowy Mennesmann D2 Mobilfunk oraz należąca do Swisscom niemiecka spółka Debitel Multimedia zawarły porozumienie dotyczące świadczenia usług transmisji danych w sieci UMTS. Mannesmann jest jedną z firm, które wygrały niemiecki przetarg na sieci 3G, podczas gdy Debitelowi to się nie udało.

Swisscom, jeden z najbardziej dochodowych operatorów europejskich, od pewnego czasu poszukiwał partnera do swojego działu telefonii bezprzewodowej. Swisscom Mobile ma ok. 3 mln abonentów, co daje mu 67-proc. udział w szwajcarskim rynku. Firma okazała się jednak zbyt mała, aby konkurować na rynku międzynarodowym.

W ramach zawartego porozumienia szwajcarski operator uzyska dostęp do usług i produktów Vodafone oraz będzie brał udział w opracowywaniu nowych rozwiązań. Szwajcaria była jednym z ostatnich ważnych rynków, na których Vodafone nie był dotychczas obecny.

***

Vodafone sprzedaje Infostradę za 9,5 mld USD

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200