VoIP w komórkach

Telefonia internetowa wyrosła na poważne zagrożenie dla stacjonarnych operatorów telekomunikacyjnych na całym świecie, od jakiegoś czasu tracących też przychody na rzecz komórkowych telekomów. Ci drudzy z kolei już teraz moga zacząć obawiać się zastosowań VoIP w rozwiązaniach mobilnych. W 2004 roku na świecie sprzedano jedynie ok. 113 tys. przenośnych telefonów WiFi, ale były one dostępne na rynku dopiero od IV kwartału. Z szacunków firmy Infonetics wynika, że wartość ich sprzedaży wyniosła 45 mln USD i przez kolejne 5 lat będzie dynamicznie rosła.

Jednym z pierwszych dużych dostawców sprzętu, którzy zdecydowali się na wprowadzenie tego rodzaju urządzenia była Motorola - model CN620 Wi-Fi rozpoznaje dostępne sieci i pozwala na płynne przełączanie się pomiędzy nimi. Sercem aparatu jest układ opracowany we współpracy z Texas Instuments.

Jak wylicza Infonetics, sprzedaż 'dwuzakresowych' telefonów (WLAN/GSM) osiągnęła w 2004 r. 8 tys. sztuk o łącznej wartości ok. 6,6 mln USD. HP wprowadził w ubiegłym roku model iPaq 6315, który obsługuje i VoIP i GSM. NEC z kolei sprzedaje w Japonii linuksowy telefon N900iL, który poza WLAN obsługuje także sieci trzeciej generacji. Producenci kierują je przede wszystkim do odbiorców korporacyjnych.

Analitycy Infonetics zaznaczają, że rynek ten dopiero raczkuje jednak już teraz można wyobrazić sobie - na przykładzie doświadczeń operatorów stacjonarnych - jak mobilna technologia VoIP wpłynie na rynek komórkowy. Obsługa WiFi z czasem będzie standardową funkcjonalnością aparatów komórkowych - przewidują specjaliści z Infonetics. Do połowy przyszłego roku powinny zostać rozwiązane kluczowe problemy techniczne zwiazane m.in. z roamingiem między sieciami WLAN. Wtedy dostawcy będa mogli rozpocząć podbój rynku konsumenckiego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200