VoIP - jak dzwonić za darmo

Twoje rachunki telefoniczne są zbyt wysokie? Chciałbyś dzwonić za darmo? Przeczytaj nasz poradnik. Sprawdziliśmy ofertę operatorów VoIP i wyszukaliśmy sposoby na bezpłatne połączenia. Zobacz czy można oszczędzić na połączeniach telefonicznych.

Zastosowanie łączy internetowych nie jest ograniczone do przesyłania tradycyjnych danych. Już od dawna można je wykorzystać również do transmitowania głosu. VoIP (ang. Voice over Internet Protocol), bo tak nazywa się ta technologia, to zgodnie z definicją sposób przesyłania głosu za pomocą protokołu IP.

Barierą jej zastosowania jest jedynie ograniczona przepustowość oraz dostępność szerokopasmowych łączy. Wyższe transfery i spadające ceny powodują, że to się zmienia.

Zobacz również:

  • Nowe biuro NFON w Polsce

Największą zaletą tej metody są niewielkie koszty. Możliwość całkowitego pominięcia operatora powoduje, że rozmowy pomiędzy użytkownikami VoIP nic nie kosztują. Opłaty pobiera się za połączenia z tradycyjnymi telefonami stacjonarnymi i komórkowymi. Telefonia internetowa jest tania w implementacji, umożliwia odbieranie rozmów z jednego numeru w dowolnym miejscu na świecie, oferuje funkcje nieosiągalne dla tradycyjnych telefonów.

VoIP - jak dzwonić za darmo

Telefon VoIP z zewnątrz nie różni się niczym od tradycyjnego aparatu

VoIP ma jednak również swoje wady. Jest przede wszystkim zawodny. Gdy zabraknie prądu zwykłe telefony pracują nadal, internetowe nie. Wymaga też dość szybkiego i dobrej jakości łącza. Minimalna przepustowość to 128 kb/s i to w obydwie strony. Jest to ważne przy łączach niesymetrycznych, jak Neostrada czy Chello. Najwolniejsza opcja Neostrady (512) może sprawiać kłopoty. Nie pozwala również wykonywać telefonów alarmowych.

Tradycyjnie rozmowy są przekierowywane do jednostek znajdujących się najbliżej osoby dzwoniącej, Internet zaś, nie pozwala określić położenia użytkownika z wystarczającą dokładnością. Rozwiązaniem jest samodzielne zdefiniowanie u operatora VoIP miejsca swojego pobytu. Powinieneś jednak pamiętać o jego aktualizacji na przykład w razie przeprowadzki. W przeciwnym razie mieszkając w Krakowie możesz się dodzwonić do pogotowia ratunkowego w Gdańsku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200