Viviane Reding zainterweniuje ws. cen transmisji danych w roamingu

Komisarz UE ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów uważa, że koszty transmisji danych i wiadomości SMS w roamingu na terenie Unii Europejskiej są nadal zbyt wysokie. Viviane Reding zapowiada wykorzystanie dostępnych narzędzi legislacyjnych, jeśli ceny wspomnianych usług pozostaną niezmienione do 1 lipca. W zeszłym roku podobne działania doprowadziły do znacznego spadku cen za połaczenia roamingowe.

Ostrzeżenie unijnej komisarz jest kolejnym z działań podejmowanych w celu zmniejszenia kosztów korzystania z telefonów komórkowych na terenie całej Unii Europejskiej. Unijna komisarz zamierza przekonać do swojego stanowiska ministrów odpowiedzialnych za rynek telekomunikacyjny w krajach członkowskich UE. Będzie również zachęcała europejskich parlamentarzystów do poparcia stosownego rozporządzenia.

Według przedstawicieli organizacji GSM Association średnia cena detaliczna kilobajta danych przesyłanych w roamingu spadła w ostatnim roku o ponad 25 proc. Zdaniem Viviane Reding zmiany te nie są wystarczające. Jej zdaniem zbyt wysoki jest również średni koszt wysłania wiadomości tekstowej. Obecnie na terenie UE wysłanie jednej wiadomości SMS spoza własnej sieci GSM kosztuje średnio ok. 1 zł. Jest to niemal o 33 grosze mniej niż rok temu. W tym samym okresie na terenie UE wolumen informacji przesyłanych za pomocą obcych sieci wzrósł o ponad 75 proc. W połowie zeszłego roku średni koszt przesłania 1MB danych z innej niż macierzysta sieci komórkowej wynosił na terytorium Wspólnoty ponad 5,2 euro.

Zobacz również:

Więcej na temat cen roamingu w UE:

UE: mniej za transmisję danych

Tańsze SMS-y w roamingu?

Koniec wysokich rachunków za telefon

Europejski bat na operatorów telekomunikacyjnych


TOP 200