Visual Studio dla zespołu

Elastyczne śledzenie

W Beta 1 Visual Studio .Net 2005 opcje zmiany kodu w trakcie śledzenia aplikacji są możliwe tylko w Visual Basic .Net. Microsoft uruchomił specjalną witrynę na MSDN poświęconą wersji beta, w ramach której użytkownicy mogą zgłaszać sugestie zmian. Najczęściej pojawiającą się sugestią jest wprowadzenie możliwości zmiany kodu C# w trakcie śledzenia aplikacji.

Ciekawym pomysłem jest sformalizowanie procedur odpowiadających za prezentację danych w oknie podglądu zmiennych. Programista może bardzo precyzyjnie określać, jak będzie prezentowana jego klasa w podglądzie.

W większości środowisk IDE dostępne są "punkty zatrzymania", które przerywają pracę programu w momencie, gdy debugger napotka pułapkę. W Visual Studio .Net 2005 pojawił się rozbudowany mechanizm punktów śledzenia (tracepoint). Mogą one przerwać działanie programu, ale można też określić, że w momencie napotkania danej instrukcji zostanie uruchomione makro. W ten sposób programista określa, jaka akcja ma być wykonana w momencie, gdy debugger dojdzie do danej linii. W debuggerze można filtrować procesy i odblokowywać pułapki tylko należące do wskazanego wątku/procesu, co działa zarówno z kodem zarządzalnym, jak i niezarządzalnym. Wprowadzono też nowe, rozbudowane okno pokazujące szczegóły "nieoczekiwanego" wyjątku. Bardzo przyspiesza to znalezienie właściwej przyczyny błędu. Mechanizmy śledzenia współpracują z narzędziami do kontroli wersji - programista zyskuje więc możliwość skupienia się wyłącznie na kodzie, który sam napisał.

Praca zespołowa

W nowej wersji Visual Studio Microsoft wprowadza rozwiązanie, które ma zarządzać całym cyklem życia projektu. W ramach Team System tworzone są elementy robocze (work items), które określają zestaw plików źródłowych (i innych elementów) łączonych później w całościowe rozwiązanie. Z elementami roboczymi można też wiązać błędy czy uwagi testerów, a następnie generować raporty pokazujące np. który z programistów powoduje powstawanie największej liczby błędów.

Na podstawie SourceSafe i innych mechanizmów można generować raporty z postępu prac, analizować poziomy zagrożenia itp. Można np. określić procedury, które muszą być wykonane, zanim plik trafi do repozytorium. Warunki te mogą być określane np. poziomem zgodności z zasadami FxCop - narzędzia do badania poprawności pakietów .Net (a raczej zgodności z zasadami projektowymi). Pozwala to zachować odpowiednią jakość kodu w repozytorium.

W Team Server są dostępne także narzędzia do analizy kodu, testowania oraz badania wydajności rozwiązania, a wszystko to dostępne jest z poziomu jednego IDE. Analizę kodu wykonują narzędzia PREfast służące do badania poprawności kodu C++ (analiza statyczna; wykrywanie niezainicjowanej pamięci, wycieku zasobów, przepełnień buforów itd.) oraz FxCop.

Narzędzie do tworzenia testów pozwala tworzyć testy jednostkowe (metody oznaczone atrybutami odpowiednimi dla testowanych funkcji). Można też uruchomić test pokrycia kodu (pokazujący, które linie są wykonywane w trakcie działania programu testującego). Można również przeprowadzać testy obciążeniowe. Na razie nie wiadomo, czy będą jakieś specjalne narzędzia do automatyzacji testowania interfejsu użytkownika (choć częściowo to można robić przy testach obciążeniowych).

Nowy SourceSafe

W Visual Studio 2002 i 2003 narzędzie SourceSafe praktycznie nie uległo zmianie w stosunku do Visual Studio 6. Wersja prezentowana wraz z Visual Studio 2005 przedstawia się bardzo obiecująco. Dane mogą być przechowywane w SQL 2005. Opracowany został mechanizm pozwalający na dostęp do repozytorium za pośrednictwem WWW.

Pojawiło się nowe okno do rozwiązywania konfliktów (gdy nie jest możliwe ich automatyczne rozwiązanie), które rzeczywiście pomaga wykonać daną operację ręcznie. W pełni obsługiwane są pliki Unicode. SourceSafe można też rozbudować. Integracja SourceSafe z Visual Studio .Net 2005 opiera się nie tyle na "plikach", ile na obiektach, np. elemencie diagramu. Łatwo można wskazać te elementy, które mają być współdzielone przez wiele projektów. SourceSafe współpracuje także z MSBuild, co ułatwia prowadzenie projektów przewidujących codzienną kompilację (daily build).

SourceSafe jest też częścią Visual Studio Team Foundation - opartym na SharePoint środowisku pracy dla rozproszonego zespołu. Środowisko łączy zarządzanie projektem, procesy śledzenia błędów, prace nad utrzymaniem kodu itp.

Ujarzmianie C++

Visual Studio .Net 2005 idzie w kierunku jeszcze większego niż dotychczas zarządzania kodem C++. W .Net 1.x Microsoft zaproponował Managed Extension - specjalne "dodatki", które w trochę sztuczny sposób pozwalają współpracować środowiskom zarządzalnym i niezarządzalnym. Nie rezygnując z Managed Extensions, w Visual Studio .Net 2005 firma proponuje znacznie bardziej uporządkowane rozwiązanie. Do języka C++ dodano kilka słów kluczowych, związanych np. z manipulacją stertą, obsługiwaną przez automatyczny odśmiecacz. Propozycje Microsoftu są obecnie w fazie zatwierdzania przez komitety standaryzacyjne (ECMA i ISO), aby zmiany znalazły odbicie w oficjalnym standardzie języka C++.


TOP 200